Škola šmyku preškolí ďalších 150 stredoškolákov

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Študenti siedmich stredných škôl v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v týchto dňoch absolvujú už štvrtý ročník úspešného projektu Mobilná škola šmyku. Žilinská župa v spolupráci s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Žiline preškolí 150 stredoškolákov v teoretických i praktických otázkach zvládania kritických situácií na cestách.

„Škola šmyku sa stala tradičnou súčasťou vzdelávania našich žiakov. Cieľom je ukázať im, že nestačí len získať vodičské oprávnenie, ale treba sa pripraviť aj na zložitejšie situácie, ktorým môžu čeliť na cestách. Je to veľká zodpovednosť nielen za seba ako vodiča, no rovnako za všetkých ostatných účastníkov premávky,“ vysvetlil predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa neho v rámci špeciálneho vzdelávania absolvujú študenti teoretickú prípravu zameranú na trestnoprávnu zodpovednosť a cestnú premávku, naučia sa poskytovať predlekársku prvú pomoc a zároveň v praxi otestujú i zdokonalia svoje zručnosti pri šoférovaní. Ako doplnil žilinský župan, najväčším pomocníkom je jedinečný simulátor, ktorý privedie auto do šmyku. „Účastníci školení sa tak ocitnú v krízovej situácií, cítia, ako sa vozidlo správa, ako reaguje a učia sa, kedy treba pribrzdiť či pridať,“ uviedol J. Blanár.

Riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Ivan Špánik zdôraznil potrebu tohto typu vzdelávania mládeže. „Veľa dopravných nehôd zapríčiňujú práve čerství vodiči alebo vodiči s malou praxou. Jazdenie pri tak náročnej premávke, aká je v Žilinskom kraji, je predovšetkým o zručnosti a skúsenostiach,“ konštatoval I. Špánik. Polícia organizuje počas roka viacero preventívnych aktivít zameraných na všetky vekové kategórie a každoročne je partnerom Mobilnej školy šmyku. Okrem toho spolupracuje so ŽSK na projekte Bezpečne na cestách prostredníctvom prednášok a praktických ukážok zameraných na správanie sa chodcov i vodičov na priechodoch pre chodcov.

Mobilnú školu šmyku podporila Žilinská župa tento rok čiastkou 2.500 eur. Finančne sa na organizácií podieľa tiež Nadácia Kia Motors Slovakia grantom vo výške 2.300 eur. Správca nadácie Dušan Dvořák považuje aktivity pre mladých za jednu z hlavných priorít. „Školu šmyku podporujeme od začiatku. V rámci nadácie sa zameriavame na vzdelávanie pre deti a mládež a toto vnímame ako veľmi efektívny systém na to, aby si účastníci mohli v praxi vyskúšať, čo to znamená, keď sa ako vodiči dostanú do problémov,“ informoval D. Dvořák.

Škola šmyku preškolí ďalších 150 stredoškolákov

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Komentáre