Do Mošoviec zavítajú vzácne severské a japonské plemená psov

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Slovenský klub severských a japonských plemien pozýva všetkých majiteľov a obdivovateľov týchto psov na jedinečné podujatie, ktoré sa uskutoční 21. októbra 2017 v Mošovciach. Špeciálna výstava je organizovaná pre členov a priaznivcov klubu za účelom zhodnotenia chovu týchto jedinečných a vzácnych plemien psov.

Ako pre portál Turčania.sk uviedol predseda klubu Ondrej Šulka, klub vznikol v roku 1991, keď už bol dostatočný počet zvierat a majiteľov – chovateľov na Slovensku. Výstavy v Mošovciach sa konajú bez prerušenia od roku 2000. Na tohtoročnom podujatí bude možné, okrem zhodnotenia chovu psov, získať rôzne tituly, ako Čakateľ šampionátu Slovenska či titul Klubový víťaz. „Tento rok budú psy bojovať aj o skvelé ceny. Ten najkrajší víťaz výstavy získa pre svojho majiteľa kolobežku od českého výrobcu“, upresnil Ondrej Šulka. Počas roka sa organizujú dve podujatia tohto typu. V máji je to klubová výstava, popri ktorej prebiehajú súťaže, ako Weight pulling (ťahanie záťaže psami všetkých plemien). Presne takto si na Aljaške, v období zlatej horúčky, zlatokopovia krátili voľné chvíle. V októbri zas popri špeciálnej výstave prebiehajú preteky psích záprahov off snow, memoriál Daniela Lukáča. Tento rok bude výnimočný, konať sa totiž budú aj Majstrovstvá Slovenska.

Vráťme sa však k októbrovému podujatiu v Mošovciach. Uskutoční sa v areáli autokempingu Drienok a akcia je zameraná na plemená Akita, Aljašský malamut, Fínsky laponský pes, Grónsky pes, Hokkaido, Kishu, Shiba a Sibírsky husky. Uzávierka prihlášok na akciu je stanovená na 6. októbra. Delegovaným rozhodcom bude Richard Kinsey z UK. Slovenský klub severských a japonských plemien sa teší na vás aj vašich štvornohých parťákov.

Na záver pripájame niekoľko zaujímavostí o severských a japonských plemenách psov:

  • Chvost severských plemien slúži ako termoregulačná prikrývka. Bohaté osrstenie chvosta chráni telo i hlavu psa v tuhých mrazoch, keď si pes ľahne a položí si chvost cez seba.
  • Plemeno Husky bolo vyšľachtené v severských oblastiach k ťahaniu saní a psím pretekom.
  • Plemeno Akita Inu sa preslávilo emotívnym filmom o vernom psovi Hatchiko, ktorý čakal na svojho pána na železničnej stanici aj po jeho smrti.
  • V Japonsku je väčšina národných plemien pomenovaná podľa miesta, kde vznikli – Hokkaido či Shikoku.

ZDROJ: Turčania.sk