Rozhovor: Deň otvorených dverí na letisku Martin

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Rozhovor: Deň otvorených dverí na letisku Martin

Po roku je tu opäť obľúbená akcia Deň otvorených dverí (DOD), ktorá prebehne 7. septembra 2019 na letisku Martin. Čo čaká návštevníkov na DOD sme sa porozprávali s predsedom Aeroklubu Martin Jurajom Jánošíkom.

Čo všetko čaká návštevníkov na DOD, kedy sa otvoria brány letiska?

Každoročne organizovaný Deň otvorených dverí tzv. DOD 2019 sa koná ako už bolo zverejnené 7. septembra 2019 a začína o 10:00 hod. Radi by sme predstavili návštevníkom a fanúšikom letectva naše priestory a našu „klubovú“ leteckú techniku, ktorá prevažne pozostáva z motorových a bezmotorových lietadiel. Spestrením nášho dňa budú ukážky zbraní a techniky 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, pričom v daný týždeň od pondelka až do piatka a za predpokladu dobrého počasia, budú títo vojaci na našom letisku nacvičovať zoskoky z vrtuľníka UH-60, ktoré nedávno vzdušné sily SR do svojej výzbroje zakúpili. Ak mám byť úprimný, nechám sa sám prekvapiť, či nám vzdušné sily SR potvrdia tento vrtuľník aj na nami organizovanú akciu, čo by bolo určite jedným z hlavných lákadiel DOD. Ďalej máme pripravený tzv. detský kútik s rôznymi atrakciami a aktivitami pre deti, samozrejmosťou je aj občerstvenie pre návštevníkov. Voľný priestor vyplnia martinskí modelári, ktorí predstavia svoje modely či už na statickej alebo počas letovej ukážky. Letecké múzeum, ktoré je vstupnou bránou do nášho letiska bude samozrejme otvorené, pričom návštevníci budú mať možnosť usadnúť do ruských poprípade československých stíhacích lietadiel, čo určite zanechá nezabudnuteľný zážitok.

O koľký ročník ide? Koná sa za každého počasia?

Nami organizovaný DOD organizujeme už päť rokov po sebe a vždy až na DOD 2018 nám počasie prialo. Nakoľko naša záľuba je závislá od počasia a naši piloti vykonávajú z nášho letiska len lety VFR, teda lety za viditeľnosti zeme, musíme sa viac menej vždy prispôsobiť počasiu. Nebude tomu inak ani v tomto prípade a statické a letové ukážky vykonáme len za predpokladu vhodného počasia. Ak bude pršať, budeme musieť zrušiť či už avizované detské atrakcie alebo akúkoľvek letovú činnosť.

Budu aj zážitkové lety?

Poloha nami organizovanej akcie a miesto konania je výnimočné v tom, že môžeme ponúknuť návštevníkom to, čo žiadny iný organizátor akcie v Martine ponúknuť nemôže a tým je možnosť preletieť sa v martinskej kotline na jednom z našich lietadiel. Počas trvania akcie a ako som už spomenul za predpokladu dobrého počasia, ponúkame návštevníkom sa preletieť a užiť si nezabudnuteľné výhľady na naše Fatranské končiare alebo na mesto Martin z výšky cca. 600 m nad zemou. Lietať budeme v prípade záujmu už od rána až do západu Slnka, takže všetci tí, ktorí majú o zážitkový let záujem doporučujem, aby využili jednu z posledných možností v tomto roku, nakoľko letecká sezóna sa pomaly, ale isto končí.

Aké ďalšie „služby“ ponúka vaše letisko pre klasického komerčného návštevníka?

Aeroklub Martin poskytuje verejnosti oddychovú zónu mimo mestského ruchu. Okrem toho organizujeme napríklad pilotné výcviky pre záujemcov o motorové resp. bezmotorové lietanie, či dokonca možnosť stať sa členom aeroklubu a využívať všetky výhody, ktoré z členstva v našej neziskovej organizácie vyplývajú. V spolupráci s parašutistickým klubom sú na letisku organizované veľmi obľúbené para tandemové zoskoky a neoddeliteľnou súčasťou sú aj lokálne a medzinárodné súťaže a podujatia miestneho martinského modelárskeho RCM klubu. Každoročne organizujeme súťaže v bezmotorovom lietaní, pričom tento rok sme usporiadali napr. Majstrovstvá SR v bezmotorovom lietaní (www.pmsr.sk), rôzne bezmotorové sústredenia aj pre zahraničných záujemcov a iné akcie zamerané na letectvo a lietanie.

Verím, že nám počasie bude priať a prežijeme na našej akcii príjemné chvíle.

Rozhovor: Deň otvorených dverí na letisku Martin

ZDROJ: Turčania.sk, foto: facebook.com/pg/aeroklubMT

Komentáre