ROZHOVOR: Čo nás ešte čaká toto leto v martinskom Amfiku?

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_1, Všetky správy

Letná sezóna v martinskom amfiteátri je v plnom prúde, a tak sme sa porozprávali s riaditeľom Amfika Michalom Vankom, o tom čo nás v lete ešte čaká a tiež malé obzretie sa za prvou polovicou leta a koncertami, ktoré v Turci rezonovali.

Čo nové prinieslo Amfiko toto leto?

Je to naša druhá sezóna od našeho nového začiatku, minuloročného oživenia premietania. Tento rok sme zrekonštruovali približne štvrtinu lavičiek a tak už dnes je hľadisko, okrem tribúny, kompletne opravené. Vylepšili sme zvuk, natreli takmer všetky zábradlia. Asi najväčšou novinkou je novootvorený lanový park na pravej strane amfiteátra. Je to jeden z najväčších lanových parkov na Slovensku.

Riaditeľ Amfika Michal Vanko
Riaditeľ Amfika Michal Vanko

Leto odštartoval koncert Alexandrovcov, ktorí sa v Martine zastavili na svojom európskom turné. Ako ste koncert vnímali spoza javiska? Bola organizácia takého veľkého súboru náročná?

Najnáročnejšie bolo asi nájsť ubytovanie pre také množstvo ľudí. Agentúra, ktorá turné organizovala to vyriešila veľmi šikovne a Alexandrovcom našli hotel v Banskej Bystrici, odkiaľ denne dochádzali do slovenských miest, v ktorých boli koncerty. Nás sa týkalo zabezpečenie areálu amfiteátra a šatní a pre tento účel nám výborne poslúžila budova bývalého posádkového klubu, ktorá je pri amfiteátri a ktorá bola pôvodne aj postavená ako zázemie amfiteátra a šatne pre účinkujúcich. Všetci sa nakoniec k spokojnosti v budove pomestili. Problém spôsobovalo počasie, pretože boli daždivé a chladné dni. Bol to stres nielen pre divákov, ale aj samotný súbor, pretože teplota 14 stupňov je veľmi nízka. Nakoniec prebehol samotný koncert vo vynikajúcej atmosfére a myslím, že štyrom tisícom prítomných divákov zima vôbec nebola.

Verejnosťou asi najviac zarezonoval koncert legendárnej martinskej skupiny Team. Mnoho ľudí hádalo koľko vlastne v Amfiku bolo divákov…

Nás veľmi teší, že sa nám posledné roky darí mať v Amfiku každé leto aspoň jeden top koncert. Pred dvomi rokmi to bol Elán, minulý rok IMT Smile, ale tento rok asi všetko prekonal koncert Teamu. Plný amfiteáter, úžasná atmosféra. A pre všetkých, ktorí to číslo hádali a tipovali, tak správna odpoveď je, že na koncerte bolo 9000 divákov.

Takto sme včera vyprevadili Team po koncerte do šatne, bol to skvelý večer…

Uverejnil používateľ Turčania.sk Nedeľa 30. júna 2019

 

Najbližšie nás čaká dvojkoncert Kandráčovci a Kollárovci, ako sa naň pripravujete?

Veľmi sa už tešíme, pretože samotné skupiny označujú koncerty ako ich životné turné. Amfiteáter sa nebude rozdelovať na sektory, vstupenky sa nazývajú voľné sedenie / státie, to znamená, že je na vás, či si sadnete na lavičky, alebo popiknikujete na bokoch na tráve. Teší nás, že sa nám postupne darí presviedčať organizátorov, aby Amfiko umelo nepredeľovali plotmi a zábranami, aby tak účastník koncertu mal voľný pohyb po celom areáli.

Bude aj tento rok festival Hory a mesto?

Áno, už v sobotu 10. augusta opäť pripravujeme celonočné premietanie filmov s horskou a športovou tématikou. Za bežné kinové vstupné môžete takmer do rána pozerať množstvo filmov, v prestávkach hrá dobrá hudba, pije sa pivo a kofola, môžete stanovať a ostať v Amfiku až do nedele. Je to taký malý filmový festival a my sme veľmi radi, že ho máme.

Obľúbený detský interpret Miro Jaroš zavíta v rámci svojho letného turné aj do Martina. Je to prvý takýto koncert v Amfiku?

Áno, a sme veľmi zvedavý ako táto akcia vypáli. Miro Jaroš je veľký detský fenomén, má milióny videní na Youtube, a my sa už tešíme na Amfiko plné rodiniek a detí. Už v minulosti sme rozmýšľali nad podobnými koncertami ako napríklad Spievankovo, Fíha Tralala, a tak si potenciál týchto akcií konečne vyskúšame.

Poslednou akciou leta bude opera pod holým nebom Nabucco. Ako vznikol nápad zorganizovať operu v Amfiku?

Nie je to náš nápad, oslovila nás agentúra, ktorá tento veľký projekt organizuje. Snažia sa priblížiť operné umenie divákom aj mimo Bratislavy, nemusíte tak nikde cestovať. Opäť budeme mať v Amfiku viac ako stovku interpretov a členov štábu. Za posledných 20 rokov ako som v Amfiku, sme operu ešte nemali.

Ako ste zatiaľ spokojný s návštevnosťou letného kina a akým spôsobom vyberáte filmy?

Toto leto žiaľ zaostáva za našimi očakávaniami. Leto v Martine je zatiaľ chladné, my potrebujeme teplejšie počasie. Čo sa týka výberu filmov, oproti minulosti sa jeho spôsob zmenil. Kým predtým sme sa zameriavali na osvedčené tituly posledného roka, v súčasnosti sa musíme orientovať viac na novinky. V minulosti sa jednotlivé filmy hrali pár krát v kine a potom všetci, čo to nestihli, prišli do Amfika. Multiplexové kiná však toto zmenili, majú viac sál, hrajú denne od obeda nonstop. Napríklad film Bohemian Rhapsody sa len v Martine premietal viac ako 200 krát. Kým prišlo leto, stihli ho vidieť tisíce ľudí. Dnes sa snažíme nájsť správny mix zloženia filmov čo do množstva noviniek aj osvedčených titulov. Zatiaľ sa nevzdávame, čaro Amfika je nenapodobiteľné a stále má množstvo priaznivcov.

Ďakujeme za rozhovor.

Čo nás ešte čaká toto leto v martinskom Amfiku?
Čo nás ešte čaká toto leto v martinskom Amfiku?

ZDROJ: Turčania.sk, foto: archív Michal Vanko

Komentáre