Pod Bokšínom už stojí nová rozhľadňa

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Pod Bokšínom už stojí nová rozhľadňaRozhľadne v Turci sa stali súčasťou cykloturistických výletov pre rekreačných cyklistov. Za posledných päť rokov boli vybudované štyri. Nesú názvy miestnych lokalít, ľudia si ich osvojili a používajú ich. Na Tŕní, Na Kalníku, Na Brotnici a Na Tankovej ceste.

„V novembri k týmto štyrom pribudla ďalšia a my sa z toho veľmi tešíme. Vybudovala ju Obec Trebostovo z finančných prostriedkov Nadácie Kia Motors Slovakia. Pred niekoľkými rokmi, keď sme v zimných mesiacoch stavali prvé dve (Na Tŕní a Na Kalníku), už vtedy sme rozmýšľali o okruhu po Turčianskych rozhľadniach. Tento zámer nám vyšiel a nová rozhľadňa Pod Bokšínom k tomu prispela,“ hovorí predseda Turčianskej bicyklovej skupiny JUS Dušan Kubička, jeden z autorov projektu Turčianských rozhľadní.

Zhruba 50 kilometrov dlhý okruh po Turčianských rozhľadniach si tak môžu cyklisti plánovať ako jednodňový výlet. Výhľady na okolitý veniec Fatranských hôr, ale aj do Turčianskej záhradky je z každej rozhľadne jedinečný. Zastaviť sa určite oplatí, lebo okrem výborných výhľadov je pri každej z nich aj miesto na posedenie a informačný panel s mapou cyklotrás v Turci. „Rozhľadničky majú sukničky. Aj takýmto drobným prvkom sme sa chceli architektonicky priblížiť pôvodným dreveniciam v Turci, ktoré majú tzv. podlomenice. Tvarom môžu niekomu pripomínať sukňu. Snažili sme sa, aby rozhľadne do okolitého terénu vhodne zapadli, aby boli z dreva a jednoduchej konštrukcie,“ konštatuje Dušan Kubička. Pri novej rozhľadni sme streli Ľubora Belláka, ktorý nám povedal: „Na rozhľadne chodím často. Počas cyklosezóny sa vždy zastavím, vyčistím okolie od odpadkov a poopravujem aj drobné závady. Je dobré, že máme v Turci takéto miesta.“

Aktivisti z Turčianskej bicyklovej skupiny JUS nám prezradili, že majú v pláne vybudovať ešte jednu centrálnu rozhľadňu v Turci, ktorá by mala byť v strede Turčianskej záhradky na prirodzenej vyvýšenine. Takáto už naozajstná rozhľadňa by mala byť vyššia, s vysokým kamenným základom a drevenou konštrukciou v jej vrchnej časti. Dominovala by v širokom okolí a pre turistov by sa mohla stať jedným z ďalších cieľov výletov po Turčianskej kotline.

Pod Bokšínom už stojí nová rozhľadňa

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Ľubor Bellák

Komentáre