Obrazy Romany Kopeckej podporujú fantáziu diváka

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Romana Kopecká (27) z Rakova sa už od predškolského veku intenzívne venuje výtvarnému umeniu. Inšpiráciu hľadá v okolí, prírode, priateľoch a ľuďoch, ktorých stretáva.

Ako šesťročná som začala navštevovať Umeleckú školu Frica Kafendu vo Vrútkach. Po jej absolvovaní som pokračovala v štúdiu na Strednej umeleckej škole v Trenčíne v odbore Odevný dizajn“, približuje svoje začiatky Romana. „Svoj voľný čas trávim aktívne, čo sa odráža aj v mojej tvorbe, kde zobrazujem objekty v dynamickom pohybe. Už osemnásť rokov sú ústredným prvkom hlavne kone v pohybe.“ Techniky si vyberá podľa aktuálnej nálady, ale aj možnosti prevedenia témy. Najradšej používa akvarel, gvaš (krycia technika akvarelovými farbami vymiešanými s bielobou, pozn. red.), akryl na plátna alebo špeciálne upravený papier. Obľúbenú má aj kresbu ceruzkou a tušom.

Obrazy Romany Kopeckej podporujú fantáziu diváka

Táto mladá výtvarníčka získala cenné skúsenosti štúdiom dejín umenia doma i v zahraničí a štúdiom rôznych umeleckých techník. „Skúsila som si maľovanie objektov v nadživotnej veľkosti na steny budov v interiéri a exteriéri. Posledné tri roky som sa profesionálne venovala spolupráci s módnymi návrhármi. Úspech je pre mňa ocenenie spoločnosti za svoj prínos. Dlhý čas som si nechávala tvorbu len pre seba a ľudí, s ktorými prichádzam do kontaktu.“ Nás však zaujímali konkrétne úspechy tejto talentovanej Turčianky. Sú nimi miestne výstavy, rôzne prezentácie na sociálnych sieťach, angažuje sa aj v online galérii umelcov na internetovom portáli. „Momentálne sa stretávam stále s väčším záujmom a s pozitívnymi a podpornými ohlasmi zo širšieho okolia. To je pre mňa veľmi inšpirujúce.

Romana Kopecká sa rozhodla svoje pôsobenie v manažmente a odevnom dizajne smerovať viac do oblasti kultúry a umenia. „Momentálne stále maľujem prevažne na objednávku, ale začala som pracovať na nových nápadoch. Ich výsledkom by mala byť séria obrazov a ručne maľovaných modelov. V budúcnosti by som sa chcela aktívnejšie venovať tvorbe a predstaviť sa s čoraz viac zaujímavejším portfóliom aj širšiemu publiku.“ Pre Romanu je charakteristická práca s dynamikou pohybu a lámaním svetla. „Využívam kontrast a popieram skutočné farby, pre vystupňovanie hĺbky používam kontúry a linky, ktoré sú príznačné pre môj rukopis. Stáva sa mi, že na obrazoch nájdem symboly alebo siluety, ktoré vznikli úplne náhodou – súhrou ťahov. Obrazy tým podporujú fantáziu diváka a stávajú sa zaujímavejšie“, dodáva na záver.

Obrazy Romany Kopeckej podporujú fantáziu diváka

Obrazy Romany Kopeckej podporujú fantáziu diváka

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre