Rekordný víkend na BikeKII, na obľúbenú cyklotrasu vyrazilo takmer tritisíc cyklistov.

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Prvé slnečné lúče, stúpajúce teploty a začínajúce jarné počasie vylákalo uplynulý víkend do prírody množstvo ľudí. Nápor takmer tritisíc cyklistov zaznamenala počas víkendu i Žilinská župa na jej cyklotrase BikeKIA spájajúcej hrad Budatín s hradom Strečno.

„V sobotu prvého apríla prešlo našou cyklotrasou rekordných 1.878 bikerov. Podarilo sa nám tak prelomiť starý rekord z mája minulého roka, kedy sčítače zaznamenali 1.085 cyklistov za jeden deň,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Doplnil, že čo do počtu návštevníkov nezaostávala na BikeKII ani nedeľa. Vyrazilo na ňu 1.026 cyklonadšencov. „Máme za sebou skvelý víkend, no verím, že tieto čísla budú ďalej rásť a do konca roka pokoríme ešte niekoľko rekordov,“ dodal predseda ŽSK.

Od januára prešlo po cyklotrase 8.200 cyklistov, čo predstavuje v priemere 2.700 návštevníkov za mesiac. Najobľúbenejšou stále zostáva nedeľa, kedy BikeKIU využíva najviac športovcov. „Tieto štatistiky nás veľmi tešia. Potvrdzujú, že ľudia majú o cykloturistiku záujem a že budovanie ďalších úsekov, nových cyklotrás či cykloznačenia má opodstatnenie a zmysel,“ povedala vedúca oddelenia cestovného ruchu ŽSK Barbora Zigová. Ako ďalej doplnil žilinský župan, zároveň je to aj špeciálna pozvánka na cyklojazdu, ktorá sa uskutoční už túto sobotu 8. apríla. „Plánujeme hromadné otvorenie cyklistickej sezóny. Aj touto cestou by som preto rád pozval všetkých fanúšikov cyklistiky na našu BikeKIU, aby sme spoločne odštartovali sezónu, prešli všetky trasy a objavili župné krásy,“ dodal. Jar na BikeKII je tiež spojená so súťažou Prejdi všetky trasy, objav krajské krásy. Na Facebook alebo Instagram Žilinského samosprávneho kraja môžu milovníci cyklistiky zasielať fotky zo svojich cyklovýletov po Žilinskej župe. „Každý mesiac vyhodnotíme tie najlepšie fotky a víťazov zaradíme do celosezónnej súťaže, kde ich čakajú ďalšie zaujímavé ceny,“ informovala B. Zigová.

Žilinská župa začala s budovaním cyklotrasy BikeKIA už v roku 2012 a počas šiestich rokov sa jej i vďaka finančnej podpore spoločnosti Kia a Nadácii Kia Motors Slovakia podarilo vyasfaltovať úseky v dĺžke 3,8 km, vybudovať lávku cez biokoridor, nainštalovať cyklosčítač, osadiť cykloturistické značenie a drobnú architektúru. V procese prípravy je aktuálne asfaltizácia ďalších kilometrov BikeKIE a rovnako projekt cezhraničnej spolupráce, ktorý by pre cyklistov spojazdnil aj ľavobrežnú časť Váhu.

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Komentáre