RAMCHAT a hokejista Dano Babka vystúpili na najväčšom európskom metalovom festivale HellFest

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

HellFest sa konal od 22. do 24. júna 2018 už po trinásty krát vo francúzskom Clisson, nachádzajúcom sa pár desiatok kilometrov od Atlantického oceána. Tento raz si vstupenku kúpilo 150 tisíc fanúšikov metalovej hudby. Medzi headlinermi vystúpili kapely ako Iron Maiden, Nightwish, Judas Priest, Europe, Bad Religion, Deftones, Joan Jett, Marilyn Manson, Limp Bizkit, Satyricon, Avenged Sevenfold, Bullet for my Valentine… A ako prvá kapela zo Slovenska, ale aj Čiech sa HellFestu zúčastnil práve martinský pagan metalový Ramchat. Jednu pieseň s nimi dokonca zahral aj hokejista Daniel Babka.

Martinčan Dano Babka je hokejista, ktorý v rokoch 1997 a 1999 reprezentoval Slovensko na majstrovstvách sveta. Získal dva majstrovské tituly so Slovanom Bratislava, jeden s Košicami a dva s francúzskym Dragons Rouen. Francúzsko mu prirástlo k srdcu, v auguste začne piaty rok trénovania v tejto krajine, z toho druhý rok korzárov z Nantes. A kto je jedným z partnerov Corsaires Nantes? HellFest. „Áno, dostali sme sa tam vďaka Dankovi, ktorí organizátorom podsunul naše nahrávky a tí nakoniec povedali áno. Podmienkou bolo, že Dano musí vystúpiť s nami a zahrať aspoň jednu pieseň. Amatérsky hrá na gitaru a tak sme vybrali song Perún hromom žehná nás, ktorú sa naučil a poľahky ju s nami zahral,“ vyslovil sa pre Turčania.sk líder kapely, Pavel Hirax Baričák.

Ramchat vo francúzskom meste Nantes
Ramchat vo francúzskom meste Nantes

„Ja som už s gitarou koketoval ako mladý chalan. Keď som bol na priemyslovke, hral som v kapele, ale nikdy som s ňou nevystúpil. Keď som prišiel trénovať mužov do francúzskeho mesta Nantes, zhodou okolností je jeden z našich sponzorov HellFest, kde padlo slovo, či by si jedna kapela kamarátov z Martina nevedela zahrať na ich festivale. Súhlasili, ale podmienkou bolo, že s nimi musím ako hlavný tréner zahrať jednu pieseň. Tým sa to celé uzatvorilo a splnil sa mi jeden z mojich snov,“ vyjadril sa Dano Babka, ktorý mužstvo Corsaires Nantes doviedol v poslednej sezóne k bronzovej medaile.

A ako na Martinčanov reagovali fanúšikovia? „Nalejme si čistého vína, v Čechách a na Slovensku sme v metalových kruhoch známi, ale tu niekde končí naša „popularita“. Fanúšikovia pod pódiom boli ale úžasní. Bavili sa ani keby sme boli svetová kapela, snažili sa pógovať dokoliečka, dokonca dvaja fanúšikovia oblečení v kožušinách vyliezli na pódium a šantili s nami. Ľudia sa zastavovali, tlieskali, usmievali sa. Ich výrazy veštili, že sa páčime. Najväčší honorár je potlesk a najväčšie spojenia sú energetické, keď fanúšikovia vrátia muzikantovi to, čo mu tryská zo srdca. Táto rovnica sa nedá oklamať žiadnym marketingom, promom, reklamou, ničím. Buď to funguje, alebo nie,“ povedal Hirax.

Zľava: Daniel Babka, Walki (spevák Ramchat) a Hirax (gitarista Ramchat) na ľade Corsaires Nantes
Zľava: Daniel Babka, Walki (spevák Ramchat) a Hirax (gitarista Ramchat) na ľade Corsaires Nantes

Zaujímali nás aj Hiraxove dojmy z festivalu: „Už som nejaký ten festival v živote zahral, alebo si ho užil ako fanúšik, ale HellFest všetko hravo zvalcoval. Profesionalita, detaily a štýlovosť areálu doriešené do puntíka, pripadali sme si tam ako vo futuristickom meste z katastrofického filmu Mad Max, či Barbar Conan. Pozerajú sa na všetko skutočne umelecky… Zostava svetového rangu, zvuk, organizácia, prístup ku nám, proste všetko paráda. Silný dojem umocnila aj povaha Francúzov, ktorí sú nesmierne srdeční, priateľskí, kultúrni, otvorení. Na to množstvo ľudí, ktoré tam bolo (pokúste si predstaviť polovičku Bratislavy ako metalovú), tam bolo minimum opitých. Jedným slovom nádhera.“

Dano Babka dodal: „Áno, Francúzi sú nesmierne srdeční. Pri každom stretnutí vám podajú ruku, spýtajú sa ako sa máte, ženy bozkávajú na líce. Preto aj HellFest plný ľudí v šokujúcom oblečení a s extravagantným výzorom bol nabitý priateľskou atmosférou. A sú to rockeri, toľko rockových babiek a dedov som v živote pokope nevidel.“

Podrobný hudobný report môžete čítať na blogu Pavla Hiraxa Baričáka.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: archív Pavel Hirax Baričák

Komentáre