Najvzácnejšie slová: držím ti palce

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Rakovina je ťažká téma, mimoriadne ťažká. No v žiadnom prípade si pred ňou netreba zakrývať oči. Práve naopak, čím viac o nej vieme, tým skôr tomuto zákernému ochoreniu dokážeme predísť. Ako raz múdro povedal grécky filozof Hérakleitos, vďaka chorobe poznáme hodnotu zdravia…  Svoje o tom vie aj Alena Lettrichová z Mošoviec.

Zakaždým, keď mám povedať pár slov o svojich skúsenostiach s rakovinou, poviem to inak. Bude to asi tým, že som všetky myšlienky a skúsenosti vytesnila zo svojej mysle. Nie je to preto, že by som nedokázala rozprávať o svojej diagnóze. Opak je pravdou. Choroba mi vtrhla do života v tej najneočakávanejšej chvíli. Po narodení dcérky – zvláštne načasovanie“.  Na druhej strane si Alena uvedomuje, že všetko sa stalo presne tak, ako sa malo. Pretože nebyť jej príchodu na tento svet,  všetko mohlo dopadnúť oveľa horšie.

Mala som a stále mám okolo seba naozaj milujúcich ľudí, ktorí ma v tom nenechali samú. Rozdelili si úlohy, postarali sa o mňa aj o dcérku, keď som naozaj nevládala zoslabnutá liečbou. Bohužiaľ som sa psychicky poddala chorobe. Nezvládla som to. Bála som sa o svoj život. Prestala som sa mať rada. Nevedela som sa na seba pozrieť do zrkadla. Jednoducho som bola zo svojho stavu a výzoru doslova zhnusená“, pokračuje v ťažkom spomínaní. „Nikdy som sa nepýtala prečo práve ja. Jednoducho sa to stalo a život ide ďalej. Liečba sa dá prežiť. Je to ťažké a nie je to príjemné. Verím ale, že pokiaľ to človek nevzdá, má vyhraté.“

Svoje o tom vie aj Alena Lettrichová z Mošoviec

Mošovčanka Alena si zvolila správnu a zdravú cestu – vyhýba sa stresu a robí všetko, čo jej prináša radosť. Nesťažuje sa, práve naopak, hovorí o veľkom šťastí na udalosti a ľudí, ktorí jej prichádzajú do života. „Naozaj sa nemôžem na nič sťažovať. Vďaka chorobe, som sa o sebe naučila veľa. Prestala som sa báť o budúcnosť. Viac si verím, som samostatná a nezávislá. Teraz už pre mňa majú väčšiu hodnotu zážitky než materiálne veci. Som vďačná aj za  priateľstvá, ktoré vďaka chorobe vznikli.

O obdivuhodnej energii, odhodlaní a vnútornej sile, ktorú Alene choroba priniesla, svedčí aj jej aktivita v občianskom združení spájajúcom ženy, ktoré sa liečili alebo liečia na karcinóm prsníka. „Vďaka OZ Amazonky sa ženám s rovnakou diagnózou zvláda život ľahšie.“ Práve optimizmus a odhodlanie nepoddať sa a nezmieriť s rolou obete, ktorej vyhovuje, ak ju ľudia ľutujú, ako jej osud naložil – to sú typické vlastnosti každej Amazonky. A preto mávajú ich príbehy nakoniec predsa len šťastné konce.

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre