Primátor Vrútok odvolal svojho zástupcu. Mazúr nerozumie rozruchu okolo tejto témy

Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_1, Všetky správy

Od 1. januára 2018 už nie je vo Vrútkach viceprimátorom Marián Krivuš. Odvolal ho primátor Mazúr bez uvedenia dôvodu, jeho nástupcom bude František Kurhajec.

„V zmysle zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a s účinnosťou od 01. 04. 2010 v zmysle právnej úpravy – zástupcu starostu (primátora) poveruje starosta (primátor) obce (mesta), a teda: starosta môže kedykoľvek zástupcu odvolať (nepotrebuje na to žiadne právne alebo skutkové dôvody, postačuje jeho rozhodnutie – nemusí ho ani zdôvodňovať), ale zároveň musí určiť iného poslanca (ide o obligatórnu funkciu) za zástupcu starostu,“ reagoval písomne na našu otázku, aký bol dôvod odvolania Mariána Krivuša, primátor mesta Vrútky Miroslav Mazúr. Ako ďalej dodal, nerozumie rozruchu okolo tejto témy a verí, že keby táto výmena zástupcu primátora sa týkala iného poslanca a nie Mariána Krivuša, médiá by nerobili rozruch.

Marián Krivuš, ktorý aj naďalej zostáva poslancom mestského zastupiteľstva vo Vrútkach, sa o svojom odvolaní dozvedel priamo od primátora až 8. januára 2018. Na otázku, či vedel skôr o svojom odvolaní, odpovedal: „Bohužiaľ nie. V pondelok ráno 8. januára som si prišiel zobrať do kancelárie  primátora „prácu“. Následne mi oznámil, že mi príde pošta. Zo zvedavosti som sa opýtal, že aká. Následne som dostal odpoveď, že ma odvoláva z funkcie. Na moje viacnásobné naliehanie, aby mi chlapsky do očí povedal dôvod, som relevantnú odpoveď nedostal.“

Miroslav Mazúr, podľa jeho písomného vyjadrenia, nemusí uvádzať dôvod svojho rozhodnutia. „Skutočne sa vyjadrovať nemusí – zo zákona je to čisto jeho kompetencia. Relevantný dôvod odvolania ani ja nepoznám. V decembri bolo všetko ešte v poriadku. Dokonca na službách Božích 26. decembra 2017 na Štefana, ktorých sa primátor zúčastnil v našom kostole, som nemal absolútne pocit, že nastal nejaký problém. Úlohy a poverenia som si plnil. V pondelok 8. januára 2018 síce zazneli nejaké výhrady, tie sa ale týkali mojich osobných kamarátskych vzťahov, ktoré nie sú rovnaké ako vzťahy pána primátora. V TV relácii však zaznelo medzi riadkami, že neboli žiadne profesijné výhrady k mojej práci – len struny neladili (príklad s ladením strún lutny použil primátor Mazúr v reportáži TV Turiec)“.

Na záver písomného vyjadrenia pre Turčania.sk Miroslav Mazúr uviedol: „Myslím si, že by ste sa ma mali pýtať na iné otázky (podobne iní novinári či TV médiá), a to otázky rozvoja mesta, čo pracujeme pre voliča, na to som bol ja zvolený a podobne všetci poslanci Mestského zastupiteľstva, my máme pracovať a plniť volebný program, venovať sa mestu a občanom, a nie riešiť dookola vaše tzv. novinárske pikošky.

Marián Krivuš je opačného názoru, že ide o novinárske pikošky. Vôbec si to nemyslím a mám pocit, že si to nemyslí ani mnoho obyvateľov mesta Vrútky. Odvolanie viceprimátora z jeho funkcie nie je „pikoška“. Áno – má na to právo, ja to akceptujem a dokonca želám novému viceprimátorovi, aby dobre ladil nielen s primátorom, ale aj s nami poslancami. Treba si ale uvedomiť, že aj primátor je verejná osoba, aj úrad je verejný, aj poslanci a komisie sú tiež verejné. To nie je nejaká súkromná spoločnosť či firma. Ľudia chcú a majú právo vedieť relevantné informácie a to, že sa niečo mení vo vzťahu medzi volenými zástupcami mesta a voleným primátorom – že ten spojovací prvok – viceprimátor, ktorý má prenášať „chvenie“ medzi nimi, bol zmenený. Zdá sa mi zvláštne, že informácia, ktorá bola známa primátorovi od 29. decembra 2017 nebola ešte ani minulý týždeň verejne známa. Ale tak ako som povedal – dúfam, že „chvenie strún“ nebude medzi novým viceprimátorom a primátorom falošné.“

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Ilustračné TV Turiec

Komentáre