Príbovčan Ľubomír Žila zanietene vydáva knihy o turčianskych obciach

Ľubomír Žila, ktorý sa rozhodol, že história obcí nášho regiónu nesmie upadnúť do zabudnutia, získal za túto záslužnú a obdivuhodnú činnosť čestné uznanie. Toto významné ocenenie si prebral v rámci celoslovenskej súťaže Slovenská kronika 2016.

Spomedzi 29 kroník a 114 monografií bola ocenená tvorba Ľubomíra Žilu, konkrétne publikácia o obci Rakovo a viacero jeho kníh o histórii Beníc či Príboviec. Do súťaže ho zapojil starosta Rakova Patrik Antal práve pre jeho zanietenosť, a tak Ľubomír zaslúžene získal Čestné uznanie za kontinuálne mapovanie kultúrneho dedičstva. K tejto činnosti ho podnietil konkrétny zážitok, kedy listoval v jednej publikácii, ktorá mapovala evanjelické cirkevné zbory na Slovensku. Chcel sa totiž dozvedieť niečo nové o jeho obci a cirkevnom zbore, no nič také v knihe nenašiel. A tak v duchu hesla „ak to nikde nemôžeš nájsť, vytvor to sám“, pustil sa do hľadania, zbierania, zostavovania a následného vydávania kníh vlastným nákladom.

Príbovčan zanietene vydáva knihy o turčianskych obciach
V strede Ľubomír Žila

Rodák z Príboviec má na svojom konte publikácií naozaj neúrekom, nás ale zaujímalo, prečo má v hľadáčiku práve tieto turčianske obce. „Obec Benice, Príbovce a Rakovo – trojsúobcie. Takto nazval toto spojenie obcí Jozef Krško vo svojej monografii Príbovce 1230 – 2005. Obce žili a rástli neoddeliteľne spolu, už oddávna mali spoločnú históriu a ich majetky vlastnili rovnakí zemepáni. Príbovce už dlhšie obdobie plnia funkciu spádovej obce pre okolité Benice, Valču, Rakovo, Ďanovú, Folkušovú, Karlovú a Blatnicu. Je to jednak polohou Príboviec, ako i vybudovanými objektami, poskytujúcimi služby obyvateľom tejto oblasti. Po roku 1989 prevládol v obciach pocit, že samostatne bude každému lepšie. Stalo sa tak po prvých demokratických voľbách, kedy sa obce Benice, Ležiachov a Rakovo odčlenili od Príboviec a tzv. trojsúobcie sa stalo minulosťou. Benice, Príbovce a Rakovo žijú a rastú aj napriek ich odčleneniu aj naďalej spoločne. Majú predsa oddávna spoločnú históriu a určite aj budúcnosť.

Príbovčan zanietene vydáva knihy o turčianskych obciach

Ľubomíra sme sa spýtali aj na jeho ďalšie publikačné plány. „Momentálne dokončujem monografiu obce Benice. Zároveň spracovávam monografiu MUDr. Mária Bellová, prvá slovenská lekárka.“ Nuž a v neposlednom rade nás zaujímalo, kam si tento hrdý Turčan rád zájde, či už za zábavou alebo sa zrelaxovať. „Mám rád prírodu a pamiatky, najviac asi naše hrady. Rád chodím, zrejme aj často, na Hrad Sklabiňa. V jeho ruinách dokážem načerpať energiu a trošku utriediť myšlienky.“ A nám nezostáva iné, než byť vďační, že uchovávanie a spracovávanie histórie nášho regiónu je skutočne v dobrých rukách.

Príbovčan zanietene vydáva knihy o turčianskych obciach

ZDROJ: Turčania.sk, foto: archív Ľubomír Žila