Preplnené priestory v archíve Matice slovenskej odľahčil moderný regálový systém za 9200 eur

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Dlhodobý problém, ktorý predstavovali preplnené archívne priestory, vyriešila Matica slovenská (MS) v tomto týždni inštaláciou nového mobilného regálového systému. Rozšírili sa tým skladovacie možnosti Archívu MS v druhej matičnej budove v Martine. Ako TASR informovala hovorkyňa MS Veronika Matušková, inštitúcia naň vynaložila viac ako 9200 eur.

Nový regálový systém na samonosnom koľajisku tvorí osem mobilných a jeden statický regál. „Na police sa zmestí až 3000 archívnych škatúľ, ktoré by vytvorili rad dlhý viac ako 330 metrov. V porovnaní s pevnými regálmi je výhodnejší v tom, že na rovnakej ploche dosiahne vďaka jednej obslužnej uličke oveľa väčšiu úložnú kapacitu,“ vysvetlil riaditeľ Archívu MS Pavol Madura.

Podľa hovorkyne sa matičný archív zaoberal nedostatočnou kapacitou ukladacích plôch pre vlastné archívne fondy už dlhšie obdobie. „Situácia sa zlepšila v roku 2017, keď získal a postupne zrenovoval nové priestory,“ povedala Matušková s tým, že v súčasnosti majú všetky archívne fondy MS dobré podmienky na uskladnenie a nehrozí im poškodenie.

Matica zistila, že zo slovenského Národného pokladu zmizla časť zlata

ZDROJ: TASR

Komentáre