Prejedli ste sa? Toto sú tipy na vianočné prechádzky v Turci!

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Kde budete tráviť tohtoročné Vianoce? Na chalupe? V kruhu rodiny? A máte to šťastie, že to bude v našej krásnej turčianskej záhradke? Tak v tom prípade si určite, popri maškrtení a rozbaľovaní darčekov, vyhraďte čas aj na príjemnú vianočnú prechádzku s najbližšími. A aby bola tá prechádzka naozaj nezabudnuteľná a atmosférická, chce to sneh. No dobre, ten síce zabezpečiť nevieme, no zato vám prinášame aspoň tipy na miesta, ktoré by bola škoda, počas blížiaceho sa vianočného voľna, jednoducho vynechať.

Gaderská dolina

Zrejme netreba pripomínať, že vstupnou bránou do doliny je obec Blatnica, ktorá je už sama o sebe mimoriadne svojrázna, vďaka krásnym domčekom a chalúpkam, často doslova ako z rozprávky. Blatnica za to vďačí zachovaniu pôvodnej architektúry, čo už v dnešnej dobe rozhodne nie je samozrejmosťou. Cez obec sa dostanete do spomínanej Gaderskej doliny, kde si počas Vianoc zrejme nevychutnáte špecifickú vôňu lopúchov, ale zato tie očarujúce pohľady všade naokolo – to jednoducho treba zažiť.

Hadviga

Nebudeme vôbec preháňať, ak povieme, že ide naozaj o čarovné miesto. Čarovné tým, že predstavuje presný protipól predvianočného zhonu a preľudnených nákupných centier. Hadviga je totiž jedno z najpokojnejších miest v Turci, teda obec, doslova obkolesená horami. Je to viac osada, než dedina a nájdete ju pri obci Brieštie.

Mošovský park

Tento rozsiahly anglický park, spolu s prekrásnymi Mošovskými alejami, jednoducho musíte vidieť na vlastné oči. Čaro a jedinečnosť, v tomto zimnom období, parku dodávajú biele zamrznuté konáre stromov, ako vystrihnuté zo známej ruskej rozprávky. Určite sa však prejdite až k rybníku, pokrytému vrstvou ľadu, ale pozor – jeho hrúbku radšej netestujte, ak si chcete vianočnú prechádzku užiť „v suchu“.

Necpalská dolina

Ak čistý vzduch a čistá voda, tak práve tu. Samozrejme, na vodu vás v týchto mrazivých dňoch lákať nemienime, no v každom prípade, Necpalskú dolinu možno nazvať snáď najfotogenickejšou, predovšetkým v tomto zimnom období. Okrem toho, za návštevu stojí aj obec Necpaly a viaceré kaštiele, ktoré sa tu, už pár desiatok rokov, nachádzajú.

Sklabinský hrad

Skvelé na ňom je, že je ľahko dostupný aj pri bohatej snehovej nádielke (v ktorú tak trochu dúfame). Kto by nevedel, ide o zrúcaninu hradu zo začiatku 13. storočia, nad obcou Sklabinský Podzámok. A hoci vrabce na streche pred časom čvirikali o plánovanom zrútení pozostatkov hradu a ich nahradení novodobým hotelom, my napriek tomu stále veríme, že o tento turčiansky skvost neprídeme.

Šútovský vodopád

Aj keď vodopády všeobecne majú svoje čaro počas celého roka, primrznuté a obklopené zasneženým okolím – to je doslova pohľad na nezaplatenie. Ak teda máte kvalitné a teplé topánky, neváhajte si ich obuť a vydať sa na príjemnú vianočnú, asi dvojhodinovú prechádzku. Na jej konci vás čaká odmena v podobe Šútovského vodopádu. Mimochodom, vedeli ste, že kotlina, v ktorej sa vodopád nachádza, je pravdepodobne pozostatkom mora?

Valčianska dolina

Ak poznáte Valču a jej okolie, potom zrejme netreba pripomínať, že ponúka možnosť naozaj príjemnej zimnej prechádzky. Avšak tento rok je predsa len o dôvod viac toto miesto navštíviť. Prečo? Pretože ak ste milovníkmi korčuľovania alebo ste si len jednoducho povedali, že by to už konečne chcelo korčule po rokoch oprášiť, zavítajte práve sem. Valčianska dolina totiž ponúka jedinečnú novinku – ľadovú plochu. Užijete si tak nielen krásne prostredie, ale aj veľa zábavy na ľade.

Ako vidíte, vybrali sme pre vás samé nenáročné a aj pre deti zvládnuteľné prechádzky. Určite si ich „naordinujte“ hlavne v prípade, ak ste zjedli o čosi viac podkovičiek z kapra. 🙂 A kam chodíte počas vianočných sviatkov najradšej vy? Máte svoje obľúbené miesta na zasneženú prechádzku? Podeľte sa s nami o ne nižšie v komentári!

ZDROJ: Ivana Riljaková, Turčania.sk

Komentáre

Talianske potraviny Martin