Medzi najlepšími pôrodnica na Slovensku za minulý rok aj Univerzitná nemocnica v Martine

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za uplynulý rok. Projekt Sprievodca pôrodnicami má tak za sebou už šiesty ročník. Najlepšie pôrodnice na Slovensku za minulý rok sú Fakultná nemocnica Trenčín a univerzitné nemocnice v Martine a Bratislave (Ružinov, Antolská). O tomto poradí rozhodli rodičky spolu s odborníkmi.

Hodnotenie pôrodníc sa skladal z dvoch častí. HPI komunikoval s pôrodnicami a hodnotí kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti na základe medicínskych indikátorov (Expertské hodnotenie). Portál rodinka.sk sa v aplikácii sprievodca-porodnicami.sk pýtal mamičiek, ako hodnotia svoj pôrod a starostlivosť o ich bábätko (Hodnotenie mamičiek). Obe hodnotenia sa následne spájajú v Celkovom hodnotení.

Týmto nemocniciam dali mamičky najlepšie hodnotenia:

1/ Sanatórium Koch, Bratislava (80,3 %)
2/ Univerzitná Nemocnica Martin (79,1 %)
3/ Forlife, n.o., Komárno (78,3 %)
4/ Nemocnica Krompachy (77,9 %)
5/ Fakultná nemocnica Trenčín (77,8%)

Expertské hodnotenie bolo rozdelené do štyroch kategórií, podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. Zohľadnila sa tým odlišná náročnosť zdravotnej starostlivosti poskytovanej v rôznych zdravotníckych zariadeniach. Na Slovensku fungujú nemocnice so štyrmi stupňami neonatologickej starostlivosti (I, II, III, III+).

Najvyššiu úroveň starostlivosti poskytujú perinatologické centrá (úroveň starostlivosti III+), ktorých poslaním je koncentrovať v príslušných regiónoch závažné prípady tehotenských a neonatálnych komplikácií s cieľom zvýšiť kvalitu starostlivosti o tehotnú ženu, rodičku, šestonedieľku a jej novorodenca.

Na Slovensku je šesť perinatologických centier: UN Bratislava – Antolská, FNsP Nové Zámky, UN Martin, FNsP Banská Bystrica, FNsP Prešov a UNLP Košice – Trieda SNP. Najlepšími pôrodnicami podľa úrovne neonatologickej starostlivosti oddelenia pri pôrodnici sa stali Sanatórium Koch, Bratislava (úroveň starostlivosti I), LNsP Liptovský Mikuláš (úroveň starostlivosti II), FN Trenčín (úroveň starostlivosti III), UN Martin (úroveň starostlivosti III+).

V roku 2016 na Slovensku bolo na Slovensku k dispozícii 53 pôrodníc, v ktorých sa narodilo 57 717 detí. Je to priemerne 1 089 pôrodov na jednu pôrodnicu. Počet pôrodov sa pohyboval od 316 v pôrodnici Snine až po 3 025 pôrodov v pôrodnici v Bratislave na Antolskej.

Zo všetkých slovenských pôrodníc sa do projektu tento rok nezapojila len jedna, pôrodnica v Revúcej.

ZDROJ: Turčania.sk, www.rodinka.sk

Komentáre