Policajná akcia odštartovaná 25. júna potrvá až do odvolania

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Presne pred týždňom vyhlásilo Prezídium Policajného zboru celoslovenskú dopravnú akciu až do odvolania. Stopku majú dostať všetci arogantní a nezodpovední účastníci cestnej premávky. Z nedele na pondelok si policajti posvietili zvlášť aj na vodičov nákladiakov, aby preverili, či dodržiavajú špecifické predpisy, ktoré sa ich týkajú. A tu sú výsledky.

Pozrime sa najprv na výsledky prvých dní (od utorka 25. júna do nedele 30. júna 2019 ). Viceprezident Policajného zboru vyhlásil jej začiatok od polnoci 25. júna.

Policajti dopravnej, poriadkovej a železničnej polície sa zamerali predovšetkým na dodržiavanie zákazu požitia alkoholu alebo inej návykovej látky vodičmi pred alebo počas vedenia vozidla, dodržiavanie ustanovených alebo obmedzených rýchlostí jazdy motorových vozidiel a spôsob jazdy vodičov. Samozrejme, neušlo im ani ďalšie porušovanie zákona. Celkovo za tých pár dní odhalili viac ako 12 650 priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

  • Rýchlosť nedodržalo takmer 5.100 vodičov, prednosť nedalo 101 vodičov (z toho 10 na priechode pre chodcov).
  • Jeden pohyb rukou, ktorým sa zapínajú bezpečnostné pásy, nedokázalo urobiť takmer 1000 vodičov.
  • Technický stav vozidla nemalo v poriadku takmer 600 vodičov.
  • Až 700 vodičov používalo mobil počas jazdy.
  • Až 115 vodičov nesprávne predchádzalo a takmer 380 nesprávne jazdilo.
  • Predpisy porušila aj viac ako stovka cyklistov a 152 chodcov.
  • Alkohol policajti zistili u 171 vodičov, z nich sa 78 dopustilo trestného činu tým, že mali viac ako jedno promile.
  • Presne 80 cyklistov prekročilo pre nich povolenú hranicu alkoholu.

Policajti popri tom zadržali troch nelegálnych migrantov, viac ako stovku páchateľov trestných činov a osem osôb v pátraní.

Nedeľní šoféri nákladiakov

Podľa zákona majú nákladné vozidlá v dni pracovného pokoja zákaz jazdy na určených cestách. To znamená, že napríklad v nedeľu môžu jazdiť až od 22. hodiny . Policajti si preto na nich posvietili v poslednú júnovú nedeľu už od 21.00 hodiny. Za jednu hodinu takto prichytili ôsmich vodičov, ktorí nedodržali organizáciu pracovného času.

Za štyri hodiny trvania akcie policajti zistili takmer 700 priestupkov, z toho 300 bolo prekročenie stanovených rýchlostí, 12 nesprávny spôsob jazdy, deväť nesprávne predchádzanie, 16 jazda bez osvetlenia, 66 zlý technický stav. Prednosť v jazde nedalo deväť vodičov (z toho štyri na priechode) a 45 vodičov si nezaplo pásy a čo je najhoršie, 12 jazdilo pod vplyvom alkoholu z toho jeden „nafúkal“ nad jedno promile. Policajti musia riešiť všetky zistené priestupky, takže napriek tomu, že táto akcia bola zameraná na vodičov nákladiakov, odhalili aj priestupky 11 chodcov a 12 cyklistov, z ktorých osem sa bicyklovalo pod vplyvom alkoholu.

Z uvedeného vyplýva, že vyhlásená dopravná akcia trvá aj naďalej a stále platí, že bude až do odvolania.

ZDROJ: PZ SR, foto: ilustračné

Komentáre