Pod sochou Andreja Kmeťa pokrstili ihrisko a otvorili 3. ligu

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Pod sochou Andreja Kmeťa pokrstili ihrisko a otvorili 3. ligu

Miestne občianske organizácie a iniciatívy otvorili v pondelok 29. júla 2019 pod Etnografickým múzeom SNM v Martine amatérsku petangovú ligu a pokrstili nové ihrisko. Vznikol tak priestor na stretnutia (nielen) miestnych aktivistov. Prihlásiť do ligy sa môžete do konca augusta aj vy.

Podnet vyšiel od občianskej organizácia Premena v Turci, ktorá dlhodobo eviduje potrebu miestnych obyvateľov z rôznych občianskych iniciatív a organizácií vytvárať priestor pre neformálne rozhovory a plánovanie spolupráce. Práve na tento účel bude slúžiť amatérska petangová liga a „nové“ ihrisko na petang pod sochou Andreja Kmeťa.

Ako hovorí Juraj Marček z organizácie Premena v Turci: „Je okolo nás veľa činných a tvorivých osobností, ktoré pozitívne ovplyvňujú život v Turci, vzájomne sa môžu posúvať ešte ďalej… Toto petangové ihrisko je pre mňa ako metafora toho, ako niekedy môžete celé roky nevedomky obchádzať príležitosti a až podnet od niekoho z vonku vám otvorí oči. Vtedy si zrazu si poviete – jasné…“

Priestor pod sochou vytvára perfektné podmienky pre hru petang, aj keď v minulosti slúžil na zhromaždenia a prejavy pri rôznych príležitostiach súvisejúcich s dianím v meste. Dlho bol nevyužitý, no Tretia liga – názov vyplýva z faktu, že ide o tímy reprezentujúce organizácie z tretieho sektora – mu prinavráti život a Andrej Kmeť sa tak opäť stane pozorovateľom iniciatív, ktoré prinášajú pozitívnu zmenu obyvateľom mesta Martin.

Od septembra začína prvý ročník ligy, ktorý finančne podporilo mesto Martin. Doposiaľ sa prihlásilo osem tímov zastupujúcich nasledovné organizácie a iniciatívy:

  • BOD241
  • Dubáčik / Táborovo
  • K.A.B.A. Slovensko
  • Matka a dieťa Turca
  • METRO
  • Mladí pre Martin
  • Premena v Turci
  • Rodinné centrum Wings

Ak máte záujem o spoluprácu na svojich projektoch, chcete zdieľať svoje skúsenosti a nápady, pri tom si oddýchnuť a zahodiť pár gulí, pošlite žiadosť na premenamt@gmail.com.
Samozrejme, ihrisko môžu kedykoľvek využívať všetci občania. Stačí mať na to gule.

Pod sochou Andreja Kmeťa pokrstili ihrisko a otvorili 3. ligu

Premena v Turci – Spájame ľudí s miestom kde žijú

Občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2013 v Martine, podporuje verejne prospešné aktivity miestnych obyvateľov. Združuje lokálnych aktivistov a pomáha im najst cestu k vzájomnej spolupráci. Medzi vlasné projekty o. z. Premena v Turci patria napríklad: Martinské dožinky, KOM KOM – Kompostuj s nami alebo program obnovy bývalej botanickej záhrady Slovenského národného múzea v Martine.

ZDROJ: Tlačová správa

Komentáre