Pamätáte si zlatú éru martinskej atletiky? Vráti sa ešte niekedy?

Šport, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Zlatú éru si martinská atletika odžila v rokoch 1979 až 1989, čiže mnohí z nás si na ňu ešte spomínajú. Pozoruhodných sedem medailí z Majstrovstiev vtedajšieho Československa v roku 1979 si rozdelili práve Martinčania. Lenže to bol len začiatok…

Tento mimoriadny úspech si martinskí atléti zopakovali aj rok nato, avšak bez najcennejšieho kovu. Každá medaila sa ale počíta. Keď sa povie šprintérsky zázrak, väčšine z vás zrejme naskočí meno Usain Bolt. Lenže takýto zázrak mal aj Turiec a bola ním Soňa Tomová, ktorá zažiarila už v mladom veku. Dodnes sa označuje za slovenskú rekordérku v behu na sto aj dvesto metrov, a to v kategórii dorasteniek a junioriek. Najúspešnejším rokom v dejinách turčianskej atletiky bol rok 1982. Turčania si v tomto roku vybojovali neuveriteľných jedenásť medailí na Majstrovstvách ČSSR. Z toho až päť bolo zlatých. Hviezdila predovšetkým spomínaná Soňa Tomová, turčianska gazela, ktorá si tu vybojovala až sedem zlatých kovov. Ale to ani zďaleka nebolo všetko!

Nasledovali Majstrovstvá Slovenska, kde si turčianski atléti pozbierali rekordných tridsaťdva medailí, z čoho takmer polovica tvorila ten najcennejší kov. To sú skutočne neuveriteľné čísla, čo poviete? O tom, že kvalita turčianskej atletiky nepoľavovala ani neskôr, svedčí skvelý úspech v ďalších rokoch. Do Turca sa tak dostali desiatky medailí z významných podujatí a majstrovstiev. Dôležitým krokom pre rozvoj turčianskej atletiky bolo zaangažovanie prvého trénera z povolania, ktorým bol Pavel Slouka. Ako tréner sa ujal martinských atlétov v roku 1983.

Mená, ako Tomová, Kondrát, Valíček alebo Balošák sa odvtedy pravidelne umiestňovali na popredných miestach súťaží v rámci kraja, Slovenska aj vtedajšieho Československa. Bez medailového zisku bol až rok 1986. Za hlavnú príčinu sa považuje odchod jednej generácie bežcov. Po dvojročnom medailovom pôste sa v roku 1988 opäť presadili aj martinskí atléti, za všetkých spomenieme aspoň Kondráta, Balošáka a Kochola. Martinčania, ktorým je atletika blízka, dodnes spomínajú na unikátnu situáciu, ktorá sa stala v Martine v tom istom roku. Štartér odštartoval preteky, v ktorých sám bežal a ešte sa v nich postaral aj o československý rekord. Znie to neuveriteľne, ale o tento unikát sa v štafetovom behu postarali dorastenci Balošák, Kochol, Kurhajec a Krnáč.

Za všetkými výbornými výsledkami zlatej éry martinskej atletiky stáli manželia Richterovci, spomínaný Pavel Slouka, ale aj množstvo iných Turčanov. Tí vytvárali svojim zverencom nielen skvelé zázemie v podobe pohodovej atmosféry, ale hlavne dobré materiálne a finančné podmienky. Zopakuje sa táto éra ešte niekedy?

ZDROJ: Ivana Tatárová, 90 rokov turčianskej atletiky (Atletický klub ZŤS Martin, 2013), Foto: flickr.com

Komentáre