Odkazy – venované spomienkam na letné návštevy T.G. Masaryka v Turčianskom Svätom Martine

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Odkazy - venované spomienkam na letné návštevy T.G. Masaryka v Turčianskom Svätom Martine

Tomáš Garrigue Masaryk, politik, filozof a štátnik je osobnosťou celosvetového významu, ktorá sa podieľala na spoluzakladaní 1. Československej republiky. K Turčianskemu Svätému Martinu mali Masarykovci blízky vzťah a sídlom na Bystričke sa rodina rozhodla vytvoriť si neformálny domov a tráviť letá.

Koncertný večer v rámci projektu Odkazy, ktorý sa bude konať 26. augusta 2019 o 17.30 h v záhrade Slovenského národného múzea v Martine, bude venovaný letným návštevám T.G. Masaryka v Turci.

„Vzťah členov rodiny Masarykovcov k Turcu je pre nás záväzkom pripomínať a vážiť si tých, ktorí nielen slovami, ale aj vykonanými skutkami prispeli k rozvoju nášho národa, kraja i mesta. Čas ich skutky prehodnotil a potvrdil ich právo na našu vďaku, ktorej výrazom je aj pripravovaný koncert v muzeálnej záhrade,“ uvádza etnografka Hana Zelinová pracujúca v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku.

Počas koncertu sa predstaví martinským poslucháčom už známe klavírne trio Quasi trio – Marie Hasoňová (husle), Judita Škodová (violončelo), Kateřina Ochmanová (klavír) a ako hosť vystúpi Vladimír Šlepec (tenor). Poslucháči si budú môcť vypočuť diela W.A. Mozarta, B. Martinů, D. Šostakoviča a i. Koncert je spojený s výstavou fotografií martinského grafika a fotografa Zdena Zimana.

Hlavným organizátorom projektu je Združenie turčianskych muzikantov a finančne ho podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Spoluorganizátorom projektu je Štúdio Pivnica spolu so Slovenským národným múzeom v Martine – Múzeom kultúry Čechov na Slovensku. Koncert je realizovaný v spolupráci s Vinotékou Sommelier Martin.

V prípade nepriaznivého počasia sa koncert a výstava uskutočnia v koncertnej sále Barmusea v budove Slovenského národného múzea v Martine.

Budeme radi, ak podujatie podporíte osobnou účasťou i Vy!

ZDROJ: Vladimír Šlepec, autor a dramaturg projektu

Komentáre