Odkazy – Quasi trio, Zdeno Ziman a spomienky na T.G. Masaryka v Turci

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Odkazy - Quasi trio, Zdeno Ziman a spomienky na T.G. Masaryka v Turci

Koncert augustových Odkazov, konajúci sa dňa 26. augusta 2019, bol opätovne príjemným hudobným podujatím, ktoré patrí ku spoločenskému dianiu v každom kultúrnom meste.

Tradíciu uskutočniť koncert Odkazy v exteriéri záhrady Slovenského národného múzea v Martine nebolo možné zachovať z dôvodu nepriaznivého počasia, avšak organizátori ponúkli ideálnu variantu, koncertnú sálu Barmusea a tak sa hudobný večer odohrával práve tam.

Pražské Quasi Trio je martinským priaznivcom známe od roku 2016, kedy v Martine po prvýkrát koncertovalo a od tej doby prináša pravidelne kvalitnú komornú hudbu a pútavý virtuózny zážitok.

Trio v zložení Marie Hasoňová (husle), Judita Škodová (violončelo) a Kateřina Ochmanová (klavír) odohralo počas pondelkového koncertu Klavírne trio C dur Josepha Haydna, Klavírne trio č. 1 Lery Auerbach, Klavírne trio op. 8, č.1, c mol Dmitrija Šostakoviča a zaznelo i Duo pre husle a violončelo Bohuslava Martinů.

Ďalej zaznela ária Dona Ottavia ,,Dalla sua pace,, z opery Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta a výber piesní z cyklu Nové slovenské písně Bohuslava Martinů, ktoré odspieval tenorista Vladimír Šlepec.

Celé podujatie Odkazy umelecky dotvárala výstava fotografií martinského grafika a fotografa Zdena Zimana, ktorá ponúkla návštevníkom pozoruhodný čiernobiely pohľad na metropolu Turca a jeho okolie.

Počas koncertno – výstavného podvečera v Slovenskom národnom múzeu v Martine si mohli návštevníci vychutnať kvalitné Prosecco, ktorým podujatie sponzorsky podporila Vinotéka Sommelier Martin.

Na ďalší koncertný večer v rámci Odkazov sa môžu priaznivci klasickej hudby tešiť v októbri. Bude venovaný príchodu českých učiteľov do Turca a na gymnázium v Martine.

Projekt realizuje Združenie turčianskych muzikantov s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Spoluorganizátormi projektu sú Štúdio Pivnica a Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Čechov na Slovensku.

ZDROJ: Vladimír Šlepec, autor a dramaturg projektu

Komentáre