Ocenili najlepších inovátorov Žilinského kraja

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Rozvojovou agentúrou ŽSK zorganizovali už 11. ročník tradičnej konferencie Inovačný rozvoj regiónov. V rámci podujatia župa udelila aj prestížne ocenenie Inovácia Žilinského kraja a odovzdala cenu pre troch najlepších študentov v rámci súťaže Stredoškolský podnikateľský zámer.

Ako uviedol žilinský vicežupan Jozef Štrba, Žilinský kraj je lídrom v inováciách, a to sa odzrkadlilo aj na kvalite prihlásených projektov. „V rámci obidvoch súťaží sme videli jedinečné nápady, inovatívne riešenia a prístupy vo firmách, ale taktiež v samosprávach, neziskových organizáciách či občianskych združeniach. Odkedy udeľujeme tieto ocenenia, v našom kraji sa zrealizovala viac ako stovka prospešných projektov, čo je jasným dôkazom, že takéto aktivity majú zmysel,“ zdôraznil podpredseda ŽSK.

Ocenenie Inovácia Žilinského kraja za rok 2016 si v kategórii Malé a stredné podniky odniesla spoločnosť M2M Solutions s projektom Manipulácia podľa svetla. Ako vysvetlil riaditeľ M2M Solutions Martin Jančo, cieľom bolo zefektívniť vychystávanie dielov pre automobilky. „Dnes si môžete do auta vybrať výbavu, akú chcete, takže každé auto je jedinečné a je náročné poskladať dokopy všetky súčiastky, ktoré u nás vychystávame. Naše riešenie dáva ľuďom možnosť, aby si nemuseli pamätať, kde presne v tom obrovskom sklade sú konkrétne diely, lebo systém ich naviguje svetlom,“ vysvetlil M. Jančo.

V kategórii Regionálny rozvoj sa víťazom stalo mesto Ružomberok a jeho Cyklokorytnička. „Podarilo sa nám spojiť históriu, a to Korytničku, ako ľudia hovorili úzkokoľajnej železnici, ktorá spájala Ružomberok s Korytnicou, so súčasným cykloboomom. Projekt umožnil cyklistom, chodcom, bežcom a nakoniec aj jazdcom na koni a ďalším užívateľom bezpečne sa pohybovať na tejto trase,“ priblížil projektový manažér mesta Ružomberok Pavel Scheer. V oboch kategóriách si laureáti za svoje inovatívne projekty prevzali nielen finančnú odmenu vo výške 1.600 eur, ale taktiež unikátnu plaketu z číreho kryštálu.

Siedmy ročník súťaže Stredoškolský podnikateľský zámer priniesol 56 výnimočných nápadov študentov stredných škôl na území Žilinského kraja. Podľa slov vicežupana záujem o súťaž rastie. „Minulý rok sme hodnotili 43 prihlásených zámerov a tento rok to bolo o 13 viac. Teší ma, že sa mladí ľudia zapájajú a chcú zlepšiť svoje okolie prostredníctvom nových podnetov,“ doplnil J. Štrba. Tretie miesto odborná porota pridelila Jurajovi Kekelákovi zo Spojenej školy v Tvrdošíne a jeho zámeru JUT – jednoduchý univerzálny tester závesnej techniky. Druhú priečku si odniesol Ján Makúch zo Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku a jeho Automatický obchodný systém na finančnom trhu (forex robot). Najinovatívnejším a najlepšie spracovaným bol podľa poroty projekt Angeliky Kšenzuliakovej, študentky Súkromnej spojenej školy v Slanickej osade, ktorá vytvorila ŠOŠO kalendár. Ide o mobilnú aplikáciu sprehľadňujúcu používanie očných šošoviek, ich výmenu i celkovú životnosť. Stredoškolákom vicežupan odovzdal pamätnú plaketu a šeky vo výške 500 eur pre víťaza a 300 eur pre študentov na druhom a treťom mieste.

Ako po slávnostnom oceňovaní spomenul J. Štrba, podpora talentovaných detí, firiem i organizácií je nevyhnutná pre ďalší rozvoj kraja. „Nápady, inovácie a nadčasové myšlienky sú to, čo poháňa našu spoločnosť dopredu. Nové zlepšenia pre nás vytvárajú budúcnosť, ktorá nám uľahčí každodenné činnosti v zamestnaní i bežnom živote. Preto chcem poďakovať všetkým organizátorom, ktorí sa podieľali na dnešnej konferencii i pri oceňovaní, a rovnako všetkým súťažiacim. Verím, že ďalší ročník prinesie opäť mnoho podnetných projektov,“ uzavrel podpredseda ŽSK.

Ocenení stredoškoláci, sprava Juraj Kekelák, Angelika Kšenzuliaková, Ján Makúch
Ocenení stredoškoláci, sprava Juraj Kekelák, Angelika Kšenzuliaková, Ján Makúch

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Komentáre