Obyvatelia Príboviec dostali do schránok aj tento rok obecný kalendár

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Už niekoľko rokov po sebe vydáva obec Príbovce svoj obecný kalendár. Tejto tradícii neostali nič dlžní ani v tomto roku, majú už v poradí svoj desiaty obecný kalendár.

Kalendár, okrem štandardného rozdelenia času a užitočných informácii o štátnych sviatkoch a pamätných dňoch, je nositeľom zaujímavosti z obce. Kalendár je určený pre všetkých, ktorí za svoj domov pokladajú Príbovce a z rôznych dôvodov majú k nim blízky vzťah, pre všetkých, ktorí akokoľvek pomáhajú obec chrániť a rozvíjať.

Obec Príbovce vydala svoj prvý obecný kalendár na rok 2010, z iniciatívy vtedajšieho starostu obce Jaroslava Brzáka, ktorý každý kalendár spracovával po tematickej ako aj vizuálnej stránke.

V kalendári si dosiaľ našli miesto rôzne témy, sprostredkované prevažne obrazom, dokonca i tradičné jedlá príbovských gazdiniek a gazdov. V roku 2016 obrázky ustúpili faktom a číslam, a tak dokumentovali dianie v obci. O rok neskôr kalendár predstavil významné osobnosti, ktoré sa pričinili o kultúrny, spoločenský či hospodársky rozvoj obce a niektoré dokonca ovplyvnili aj svetové dianie. Minulý rok sa kalendár opäť vrátil k fotografiám s tematikou obce ktoré nafotili obyvatelia obce. Kalendár na rok 2019 je venovaný akademickému maliarovi Milanovi Johanidesovi.

Milan Johanides, rodák z Budimíra, srdcom Turčan, bydliskom Prešovčan, akademický maliar, no predovšetkým ľudomil a mimoriadne milý a dobrý človek. Žiaľ v roku 2017 sa aj jeho život stal minulosťou, zostali už len jeho diela. Svoj pohľad na svet sa snažil tlmočiť štetcom, paletou a farbami už od rannej mladosti. Inšpirovala ho krajina a prostredie, v ktorom vyrastal.

Narodil sa 25.11.1946 v kaštieli v Budimíre pri Košiciach, kde prechodne vtedy žili jeho rodičia. Keď mal tri roky rodina sa presťahovala do Príboviec. Základnú školu absolvoval v Príbovciach a v Martine. Strednú školu umeleckého priemyslu vyštudoval v Bratislave pod vedením profesorov G.Štrbu a M.Fikariho. Po jej ukončení v roku 1967, a úspešných talentovaných skúškach, nasledovalo štúdium monumentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov D.Millého, P.Matejku, O.Dubaya a F.Gajdoša. Už počas štúdia získal niekoľko ocenení. Zúčastnil sa viacerých medzinárodných sústredení umelcov. V roku 1969 ešte počas štúdia samostatne vystavoval svoje diela v Martine. Motívom autorových diel bola príroda, figúry, zátišia, motív ženy a v neskoršom období aj náboženské motívy. Od roku 1981 žil v Prešove, kde aj 30.júna 2017 zomrel.

Kalendár bol graficky spracovaný reklamnou agentúrou M-design, s.r.o. a vydaný už novým vedením obce v náklade 450 kusov. Koncom roka 2018 bol bezplatne distribuovaný do príbovských domácností. Použité fotografické reprodukcie sú z rodinnej zbierky Miroslava Konôpku.

ZDROJ, foto: Ľubomír Žila

Komentáre

ARC PUB MARTIN