Nápadní aj skrytí obyvatelia Gaderskej a Blatnickej doliny

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

To, čo robí turčiansku obec Blatnica takou jedinečnou a príťažlivou, sú nepochybne doliny, ktoré ju obkolesujú – Gaderská a Blatnická. Každá z nich má svoje čaro – jedna je živšia, ideálna pre cyklistov či korčuliarov, druhá zase tichšia, očarujúca v mnohých smeroch.

Gaderská dolina meria až 18 kilometrov, čím sa radí medzi najdlhšie na Slovensku. Preteká ňou Gaderský potok, ktorý je pozoruhodný nielen napohľad, ale najmä ako príjemné osvieženie v horúcom lete. Väčšina návštevníkov pozná Gaderskú dolinu ako rovnú prechádzku asfaltovou cestou – tam i späť. Sú však aj takí, ktorí si z tejto cesty radi odbočia aj do okolitých bočných dolín. Za všetky spomeňme aspoň Konský dol, ktorým vedie cesta na vrchol Tlstej. Tlstá, ako už jej názov napovedá, má zaoblený vrchol a po obvode je posiata vysokými skalnými bralami. Tie ukrývajú rôzne otvory a jaskyne, z ktorých najznámejšou je Mažarná. V jej blízkosti nájdete aj jaskyne Horná a Dolná stĺpová, ktoré sú ťažšie prístupné, a preto aj menej známe.

Nápadní aj skrytí obyvatelia Gaderskej a Blatnickej doliny

Horninou, ktorej Gaderská aj Blatnická dolina vďačia za svojráznosť, sú dolomity. Sú odolné voči zvetrávaniu a v dažďovej vode takmer nerozpustné. Zaujímavosťou, spojenou s Gaderskou dolinou, bolo objavenie niekoľkých lebiek jaskynných medveďov. Za pozornosť však stojí aj rastlinstvo v okolí Blatnice, ktorého skúmaniu sa intenzívne venovala aj blatnická rodáčka – botanička Izabela Textorisová. Gaderská a Blatnická dolina jej poskytovali ideálny priestor na pozorovanie prírody. Za všetky jedinečné rastliny spomeňme aspoň vzácny prasatník, nenápadný lykovec na Ostrej alebo lazerník na Drienku.

O tom, že Gaderská aj Blatnická dolina v období vegetácie doslova hýria pestrou paletou farieb, sa môžete presvedčiť na vlastné oči. Mnohé z kvetov, ktoré tu nájdeme, sú naozaj mimoriadne vzácne a ojedinelé. Spoločníkmi na prechádzkach týmito dolinami sú nám aj stromy, od smreku, jedle a javora, až po brest či jaseň. Pôvab a fotogenickosť skalným stenám dodávajú aj staré borovice. Tie sa tu zachovali ešte z treťohôr. No aby sme neukrivdili ani živočíchom, žijúcim v týchto dolinách, treba spomenúť najmä jeleňa obyčajného či srnca a diviaka. Medzi zvieratá, o ktorých nám stačí vedieť, že tu žijú, no presvedčiť sa o tom na vlastné oči až tak nepotrebujeme, patrí rys ostrovid a medveď hnedý. 🙂

Kým rys je krvilačná šelma, ktorá si rada pochutná aj na vysokej poľovnej zveri, medveďovi stačia v jedálnom lístku rastlinné výhonky, ovocie alebo žalude. Nepohrdne však ani živočíšnou potravou – hmyzom alebo hrabošmi. Hlavne v jarných mesiacoch je výborným sanitárnym likvidátorom uhynutej slabej zveri. Gaderská dolina sa pýši aj vzácnym výskytom norka európskeho, ktorý bol už (človekom) takmer vyhubený, žiaľ, pre nič iné než pre vzácnu kožušinu. Z času na čas nám tu nad hlavami zakrúžia aj vzácne dravce, ako orol skalný či sokol sťahovavý. Na slnkom zaliatych miestach sa tu však ľahko stretneme aj s vretenicou, ktorá sa v ojedinelom čiernom prevedení vyskytuje aj na Tlstej.

ZDROJ: Ivana Tatárová, Blatnica – Brána do Gaderskej doliny (Osveta, 1971), foto: Wikipedia

 

Komentáre