Obhliadnime sa za druhým ročníkom (S)Peakers Martin

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

26. júna sa v kinosále Spojenej školy Martin uskutočnil už druhý ročník konferencie (S)Peakers Martin.

Organizátormi podujatia boli mladí študenti z občianskeho združenia Mladí pre Martin. Udalosť mala priebeh podobajúci sa známym konferenciám TEDx. V Martinskom prostredí je takýto formát unikátny. Organizátori sa tento rok podujatie rozhodli pojať v zmysle motta Martinčania Martinčanom.

Rečníci teda boli úspešní a inšpiratívni mladí ľudia z Martina a okolia. Publikum tvorilo takmer 200 študentov z martinských stredných škôl, ktorí mali vstup na podujatie zadarmo, vrátane občerstvenia.

Svoje skúsenosti, poznatky a inšpiráciu mladým ľuďom prišli odovzdať napokon piati rečníci, keďže Michal Novotný alias Yaksha, známy slovenský producent a majiteľ hudobného vydavateľstva, musel svoju účasť odrieknuť.

Boli nimi Michal Meško, riaditeľ sietí kníhkupectiev Martinus, ktorý rozprával o svojom príbehu a ukázal, ako sa dá vypracovať vo svete biznisu a podnikania.

Po ňom sa predstavil Marcus Ivaška, zakladateľ a spolumajiteľ vegánskej reštaurácie Plantáž Bistro v Martine. Ukazoval, ako dokáže vegánsky životný štýl pomôcť životnému prostrediu a apeloval na to, aby sme sa viac zaujímali o životné prostredie – pretože jeho ničenie koniec koncov ovplyvní každého.

Po krátkej prestávke sa publiku predstavila Sara Rihaneová, mladé dievča z Turčianskych Teplíc, ktorá sa podelila o svoje skúsenosti s organizovaním TEDx konferencie práve v Turčianskych Tepliciach. Zdôraznila, že vek, v ktorom sa najmä končiaci stredoškoláci nachádzajú, ponúka obrovské príležitosti – napriek tomu, že človek sa môže osobnostne zmeniť v priebehu pár rokov.

Ďalším rečníkom bol marketingový riaditeľ HK Martin a fotograf Igor Pĺž. Ten rozprával o obrodenom martinskom hokejovom klube a hnutí, pričom predstavil aj víziu klubu zahŕňajúcu toľko očakávaný postup do extraligy.

V prestávke mali žiaci možnosť vybrať si jeden z 8 workshopov – istú formu interaktívnej prednášky spojenú s aktívnou účasťou sledujúcich. Obsadenie bolo opäť veľmi kvalitné, témy workshopov sa zaoberali od schopnosti vyhrať hádku či debatu, cez umenie improvizácie, environmentálnu tématiku, až po umenie podnikať či napísať životopis, ktorý dokáže zamestnávateľa zaujať.

Poslednou časťou programu bolo vystúpenie Michala Badína, zástupcu šéfredaktora spravodajského portálu aktuality.sk, ktoré bolo vedené formou diskusie s Jankou Kubisovou, pôsobiacou v rovnakej platforme, a kultúrnym aktivistom a grafikom Petrom Trmosom.

Tento ročník podujatia nebol určite posledný – aj keď bol veľmi kvalitne obsadený. Inšpirácia mladých a možnosť šírenia príbehov úspešných ľudí zostáva aj naďalej poslaním konferencie (S)Peakers.

Projekt bol finančne podporený Žilinským samosprávnym krajom, mestom Martin a firmou Robotec.

V neposlednom rade by sme sa za občianske združenie Mladí pre Martin radi poďakovali partnerom a podporovateľom, ktorí nám pomáhali s prípravou či samotným priebehom podujatia, a samozrejme Spojenej škole Martin za poskytnutie priestorov a materiálneho zabezpečenia.

Obhliadnime sa za druhým ročníkom (S)Peakers Martin

Obhliadnime sa za druhým ročníkom (S)Peakers Martin

Obhliadnime sa za druhým ročníkom (S)Peakers Martin

ZDROJ: Tlačová správa, foto: Annette Oberfranczová

Komentáre