Obete vojny si pripomenuli pri pamätníku na Polome

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Pri Pamätníku 1. československého armádneho zboru na Polome si dnes uctili padlých II. svetovej vojny. Tradičné spomienkové oslavy boli spojené s hviezdicovým turistickým výstupom, ktorý absolvovali desiatky turistov z okolitých obcí.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár vyslovil presvedčenie, že podobné stretnutia sú spôsobom, ako si uctiť vojnové obete a zachovať odkaz pre nasledujúce generácie. „Je to už 72 rokov od ukončenia II. svetovej vojny, kedy sa Slovensko oslobodilo a zvíťazilo nad fašizmom. Dnes prišlo na Javorinu k pamätníku mnoho mladých i rodičia či starí rodičia s deťmi, čo ma veľmi teší, pretože o udalostiach vojny a životoch, ktoré naši predkovia obetovali za slobodu, s nimi musíme hovoriť a odovzdávať príbehy vojnových hrdinov ďalej. Pred viac ako siedmimi desaťročiami sa zapísali do dejín a vďaka nim dnes žijeme v mieri,“ uviedol J. Blanár.

Na vrch Polom prišiel vzdať úctu padlým aj 1. tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Nikolaj Ryžov. Podľa jeho slov je organizácia pietnych stretnutí dôležitá a vďaka patrí všetkým, ktorí v príprave pomáhajú. „Je dobré, že ľudia túto tradíciu udržiavajú a nielen že sa pri pamätníkoch stretávajú, ale zároveň ich udržiavajú v zachovalom stave. Starajú sa o ne, čím rovnako vyjadrujú svoju úctu a za to im ďakujem,“ uviedol N. Ryžov. Ako doplnil žilinský župan, v Žilinskom kraji sa nachádza viac pamätníkov ako obcí a miest, čo svedčí o dlhoročnej snahe o zachovanie odkazu do budúcnosti. „Pamätníky sú pripomienkou veľkých činov, preto verím, že na udalosti vojny nezabudnú ani nasledujúce generácie,“ uzavrel predseda ŽSK.

Obete vojny si pripomenuli pri pamätníku na Polome
Obete vojny si pripomenuli pri pamätníku na Polome

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Komentáre