O titul „Strom roka 2020“ bojuje aj hruška z Turca

Správy z regiónu, TOP_2, Všetky správy

Hruška je jediným zachovalým solitérom, ktorý sa zachoval z pôvodného ovocného sadu a dodnes ohromuje svojimi veľkými rozmermi a robustnosťou. Sad bol situovaný za dodnes zachovalým parkom, ktorý prináležal ku kúrií rodu Velič, tá však na začiatku nášho storočia úplne zanikla. Strom je vďaka svojej lokalite veľmi príjemným miestom oddychu. Svedčí o tom aj fakt, že okolie má neskutočnú atmosféru pokoja. Od stromu dovidíte na neďaleký gotický kostol v Políku, či na kostoly v Ivančinej. Rovnako je možné vidieť hory ako lúčanskú a krivánsku časť Malej Fatry, Veľkú Fatru, Kremnické Vrchy, Žiar. Z východnej strany tvorí siluetu pôvodný prírodno krajinársky park šlachtickej rodiny Veličovcov.

Starobylá hruška je zaujímavá nielen svojimi rozmermi, ale je aj pripomienkou zemianstva, tak v minulosti typického pre náš región. Strom, ktorý získa najviac hlasov postúpi do európskeho finále.

Hlasovať môžete na stránke organizácie Ekopolis https://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka/finalisti/hruska_obycajna_laclava

 

ZDROJ: Ekopolis

 

Komentáre