Nový šokujúci videoklip, v ktorom má prsty Robo Mikla, aj Pavel Hirax Baričák

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_2, Všetky správy

Martinský metalový RAMCHAT minulý týždeň zverejnil na svojom YouTube kanály oficiálny videoklip k pilotnej skladbe nového albumu Nepočaria!. Pieseň s rovnakým názvom obsahuje šokujúce zábery usmrtenia malého pohanského chlapca.

„Nechceme ním vyvolať vojnu medzi kresťanmi a ľuďmi, ktorí sa vracajú k viere svojich predkov, začínajú vnímať energiu Zeme, prírody, miest. Klip je umelecké vyjadrenie možného spôsobu, akým nastalo pokresťančenie Slovenov na novú vieru. Teda výmena pohanských obradov, zvykov a rituálov za kresťanské,“ vysvetľuje Hirax. Príklad? Zo zimného slnovratu, nazývaného Kračúň, je teraz oslava narodenia Krista. Osobne si myslím, že vďaka tomu, že sme ako Slováci silne prispôsobiví, spomínaný prechod prebehol mimo výnimky väčšinou postupne a hladko.

Vďaka tejto našej vlastnosti sme ako národ stále tu. Veď mnoho iných a oveľa silnejších i dobyvačnejších národov totiž počas našej existencie zišlo zo scény. A to, že stále existujeme, je dôkazom, že naše poslanie ešte len príde. Cez slovo, lebo slovo je náš nástroj, cez ktorý máme odovzdať svetu posolstvo našej múdrosti, ktorú vieme precítiť vďaka nášmu srdcu,“ vyjadril sa k téme Pavel Hirax Baričák, autor hudby i textu piesne a producent videoklipu.

Nový šokujúci videoklip, v ktorom má prsty Robo Mikla, aj Pavel Hirax Baričák

Pri realizácii hudby a klipu sa stretlo veľa známych mien. Napríklad Roland Grapow (bývalý gitarista legendárnej nemeckej kapely Helloween), u ktorého sa pieseň nahrávala. O záverečný mastering sa postaral Jiří Paška z pražského štúdia BioTech, ktorý dokončuje nahrávky interpretov ako je napríklad Dan Bárta, Dara Rolins, David Koller, Aneta Langerová, Kamil Střihavka, alebo skupín ako XindlX, Support Lesbiens, či Monkey Business. Realizáciu videoklipu mal na starosti Róbert Mikla so svojou N.E.D. Production a réžie a scenáru sa chopil talentovaný Banskobystričan Peter Gábor.

Spisovateľ, cestovateľ, fotograf, ako aj hudobník Pavel Hirax Baričák sa k zámeru videoklipu vyslovil nasledovne: „Pokúsili sme sa natočiť jeden z najkvalitnejších klipov, aké kedy slovenská metalová scéna vytvorila. Nielen nastajlovať kapelu, vložiť ju do vhodného temného prostredia a postrihať scény v rýchlych sledoch. Chceli sme, aby klip Nepočaria! mal odkaz a bol rovnako metalový, ako aj umelecký.“

Nový šokujúci videoklip, v ktorom má prsty Robo Mikla, aj Pavel Hirax Baričák

Videoklip kapele zakázali natočiť v dvoch slovenských skanzenoch. Napríklad Múzeum slovenskej dediny v Pribyline Robovi Miklovi odpísala: „Vzhľadom na váš scenár nesúhlasíme s nakrúcaním vášho videoklipu. Nekonvenuje v scenári zobrazovanému obdobiu, ako ani hodnotám, na ktorých inštitúcia stojí.“ Robo Mikla sa čudoval: „Text piesne a scenár narazil na strach kompetentných osôb, alebo podľa tohto tvrdenia obydlia a zozbierané dobové exponáty patria iba do obdobia kresťanstva, hlbšie nesiahajú? To sa nechce veriť…“ Nakoniec však s prenájmom priestorov súhlasila kysucká Vychylovka a jej zamestnanci boli milo prekvapení s profesionálnym prístupom filmového štábu, ako aj hercov.

Pieseň Nepočaria! pochádza z nového albumu, ktorý práve v týchto dňoch začne kapela distribuovať smerom k poslucháčom. Nesmierne si vážime, že nás fanúšikovia podporujú kúpou CD, alebo tričiek (celý náš merchandise ľudia nájdu na hiraxshop.sk). Sme radi, že pochopili, že ako kapela nešetríme na štúdiu, alebo videoklipe a že sa snažíme v amatérskych podmienkach odovzdať fanúšikom profesionálne veci svetovej kvality. Samozrejme, čo dokážeme uskutočniť v slovensko-českých podmienkach,“ odkázal Hirax fanúšikom na sociálnej sieti.

Nový šokujúci videoklip, v ktorom má prsty Robo Mikla, aj Pavel Hirax Baričák

Krst albumu sa uskutoční 26. januára 2018 v legendárnom a znovu otvorenom vrútockom klube Mlyn za účasti kapiel Asgard, Attack of Rage a Achsar.

Nepočaria!
Hudba a text: Pavel „Hirax“ Baričák

Žili sme v súlade s prírodou, bohmi,
v úcte a pokore, boli sme ľuďmi.
Na jar sme prosili, pokľakli k zemi,
na jeseň s vďakou, ohne a vedmy.

Kolo sa točí, ľud v ľane odetý,
Zem nám nepatrí, požičali nám ju deti.
Prišli ste s Kristom, myrhou a zvonmi,
krvavým krížom, hrozbou a sľubmi.

Dobro sa nenúti, dobro sa žije,
tak z našich detí stiahnite ruky.
Viera je jediná, zo srdca tryská,
nie je nepravá ani tá pravá.

Naša je v dolinách, v riekach a bralách,
so zemou spojená, v rodoch a hravá.
Viera je jediná, zo srdca tryská,
nie je nepravá ani tá pravá.

Kolo sa točí, nebesia žiaria,
žiadni červotoči silné duše nepočaria.
Berte si diabla do vášho pekla,
vnútorný strach, zánik vás zmieta.

Sme deti pastierov i mocných lovcov,
zberači plání, pusti nevercov.
Sme deti slnka, večného kola,
potomci žrecov, oheň nás volá.
Bytosti horstva, hájov a tanca,
dajte nám pokoj, dokým je šanca.

Nový šokujúci videoklip, v ktorom má prsty Robo Mikla, aj Pavel Hirax Baričák

ZDROJ: Manažment Ramchat

Komentáre