Noc múzeí a galérií v martinskom Slovenskom národnom múzeu

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Netradičná noc, plná nových poznatkov, aktivít i zábavy Vás v Martine tento rok čaká aj v Slovenskom národnom múzeu v Martine.

Až do neskorého večera pripravili program dve jeho zložky – Etnografické múzeum a prírodovedné Múzeum Andreja Kmeťa.

V Etnografickom múzeu sa návštevníci okrem národopisu budú môcť zoznámiť aj s tajomným svetom archeológie

Obyvateľov nášho územia spred 3 000 rokov priblíži komentár jedného z autorov výstavy Ľudia a poklady lužickej kultúry Mareka Botha. Prostredníctvom predmetov, ktoré títo ľudia používali a pokladov, ktorými sa obklopovali, spoznáte severozápadné Slovensko na rozmedzí doby bronzu a železa.

Malá výstava o veľkých ľuďoch – to je motto projektu Galéria rómskych osobností

Okrem významných ľudí z rodu Rómov sa dozviete, ako sa robia „cigánske“ tkanice či plstí vlna. V tanečnej škole pod vedením lektorky Mirky Vás naučíme aj kroky niekoľkých temperamentných tancov.

Obzrieť si môžete aj nedávno otvorenú výstavu Dotyky s ľudovou kultúrou, na ktorej svoju šikovnosť a úctu k ľudovým tradíciám preukazujú študenti umeleckých stredných škôl na tému vlákno.
Svoje tajomstvá až do zotmenia poodhalí aj muzeálna záhrada, ktorá ožila vďaka brigádam Hybaj hrabať, na ktorých sa spolu s dobrovoľníkmi podieľalo OZ Premena v Turci. Po celú dobu Noci múzeí budú prebiehať tvorivé dielne, burza kníh či veľký múzejný kvíz a svoje šťastie si každý môže vyskúšať pri mačke vo vreci.

Svet minerálov oplýva takmer neobmedzenou paletou farieb, veľkostí a tvarov kryštálov

K najrozšírenejším patrí kremeň, ktorého rozmanité podoby, farby a odrody prezentuje výstava Kremeň – kráľ minerálov, ktorou Vás v Múzeu Andreja Kmeťa bude sprevádzať jej autor Andrej Bendík. Okrem bližšieho zoznámenia sa s ríšou minerálov, Vám v expozícii Príroda Turca budú k dispozícii odborní pracovníci múzea, aby mohli zodpovedať Vaše zvedavé otázky.

Nemenej zaujímavá bude aj živá výstavka Potvory z našich potokov, ktorá predstaví obyvateľov – bezstavovcov žijúcich v našich tečúcich vodách. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a preskúmať ho pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu. Pripravené budú aj tvorivé dielne a nielen pre knihomoľov aj knižná burza.

Bližšie informácie:
Milena Kiripolská, milena.kiripolska@snm.sk, 043/24 54 223

Noc múzeí a galérií v martinskom Slovenskom národnom múzeu

Komentáre