Nie je búdka, ako búdka. Tá vo Vrútkach vie pomáhať!

Najnovšie správy, TOP_1

Potrebe pomáhať ľuďom v hmotnej núdzi sa už niekoľko mesiacov venuje občianska iniciatíva Hlavy dokopy. Práve z ich myšlienky vznikla vo Vrútkach prvá potravinová búdka, ktorá bola v spolupráci s mestom Vrútky, 17. októbra 2019 slávnostne uvedená do prevádzky. Búdka sa nachádza pri budove mestského úradu vo Vrútkach a je k dispozícii komukoľvek v priebehu celého dňa.

Počas svojej dá sa povedať ešte krátkej existencii sa búdka veľmi osvedčila.

Sme veľmi radi, že sa v Turci nájde toľko dobrých ľudí ochotných pomôcť. V snahe zabezpečiť čo najväčšiu pomoc ľuďom v núdzi, sme začali oslovovať rôzne spoločnosti s myšlienkou pravidelnej spolupráce. Prvým našim sponzorom sa stala spoločnosť Tesco Stores SR a. s., ktorá pravidelne podporuje projekty tohto druhu. Práve ich pravidelný príspevok na nákup potravín zaručuje, že sa búdka každý týždeň naplní.“ povedal Ľuboš Gottwald, člen občianskej iniciatívy Hlavy dokopy.

Našim cieľom je však zabezpečiť nielen občasnú, ale celoročnú pomoc. Oslovujeme lokálne reštaurácie, obchodné reťazce a rôzne veľkosklady s potravinami, či by nám boli ochotní pravidelne prispievať. Sme radi každej pomoci. Je pre nás veľmi dôležité sa spájať a pomáhať.“ dodáva ďalší člen iniciatívy Stanislav Thomka.

Práve realizácia potravinovej búdky je pre nich prvým krokom k zriadeniu Turčianskej potravinovej banky, ktorú vnímajú ako jeden z prioritných cieľov iniciatívy. Ďalšou ich veľmi dôležitou snahou je pomoc konkrétnym ľuďom a rodinám, ktoré ju potrebujú.

O ich snahách a činnostiach sa dozvedel aj Policajný zbor SR, ktorý sa takisto venuje pomoci ľuďom v núdzi. V spolupráci s preventistkou por. PhDr. Ľudmilou Húskovou im bola odporučená rodina, ktorá by tento druh pomoci ocenila. Následne bola tejto rodine osobne odovzdaná potravinová pomoc.

„ Sme veľmi radi zo spolupráce s PZSR, nakoľko bolo pre nás veľmi ťažké nájsť konkrétnych ľudí alebo rodiny, ktoré pomoc potrebujú. Stále však apelujeme na naše okolie, aby sa neváhali na nás obrátiť, ak niekoho, kto pomoc potrebuje poznajú.“ dodávajú Stanislav Thomka a Ľuboš Gottwald.

V Turci takisto existuje aj mnoho organizácií, ktoré sa snažia pomáhať a častokrát aj oni pomoc potrebujú. Jedným z takých je aj verejný kemp Priestor pre život, ktorý dlhé roky poskytuje pomoc ľuďom bez strechy nad hlavou. Aj tu sa rozhodli členovia iniciatívy Hlavy dokopy pomôcť a osobne zaniesli ľuďom v kempe balík trvanlivých potravín a hygienických potrieb.

Ďalšia pomoc smerovala do Domu charity sv. Krištofa v Martine, ktorý takisto združuje ľudí bez domova a ľudí v núdzi. Členovia iniciatívy im zaniesli pomoc vo forme 50tich párov ponožiek od spoločnosti Loana Slovensko.

OZ Pradúce klbko sa zasa potešilo pomoci, vo forme balíku hygienických a dezinfekčných prostriedkov, ktoré im v starostlivosti o mačky častokrát chýbajú.

Iniciatíva Hlavy dokopy, ktorá sa v súčasnosti skladá z dvadsiatich dobrovoľníkov, rada privíta ďalších členov, ktorí by im pomohli priložiť ruku k dielu. Človek nikdy nevie, kedy sa dostane do nepríjemnej situácie, a aj takáto pomoc mu môže dočasne vyriešiť situáciu. V duchu dobrovoľníctva sa nesie aj heslo tohto projektu: Ak potrebuješ, zober si. Ak môžeš, daruj. Pretože každá pomoc sa ráta.

ZDROJ: Anna Gottwaldová

 

 

Komentáre