Spoločnosť Nutricia darovala Neonatologickej klinike v Martine analyzátor materského mlieka

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice v Martine v rámci skvalitňovania poskytovanej zdravotnej starostlivosti o predčasne narodené deti začala realizovať analýzu zloženia materského mlieka. Ambasádorkou projektu zlepšovania imunity u detí prostredníctvom správnej výživy je olympionička Anastasia Kuzminová, ktorá prišla do UN v Martine prístroj slávnostne odovzdať.

Martinské neonatologické pracovisko dostalo od darcu analyzátor materského mlieka MIRIS, vďaka ktorému môžu zdravotníci preskúmať výživové hodnoty materského mlieka a v prípade potreby ho obohatiť o zložky, ktoré bábätká pre svoj zdravý rast a vývin potrebujú. Dokážu tak nezrelým novorodencom podporiť imunitu a zlepšiť ich dlhodobú prognózu. Prístroj bude používať vysokošpecializované oddelenie, ktoré ročne poskytuje zdravotnú starostlivosť vyše stovkám rizikových novorodencov z celého Slovenska.

„Predčasne narodené deti majú špecifické výživové potreby a výživa materským mliekom je u nich prioritou“ uviedol na margo projektu prednosta Neonatologickej kliniky prof. Mirko Zibolen. „Keď budeme poznať jeho aktuálne zloženie – obsah bielkovín, tukov a sacharidov, budeme môcť individuálne optimalizovať výživu pre každé jedno nezrelé dieťa.“ Táto novinka podľa neho prispeje k zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti o najmenších pacientov.

Olympionička Anastasia Kuzminová si ako dvojnásobná mama prínos materského mlieka vo výžive novorodencov tiež uvedomuje. „Dojčila som rok a pol a viem, že nič dôležitejšie z pohľadu zdravej výživy som pre svoje deti urobiť nemohla“ povedala počas návštevy martinskej nemocnice. „Aj dnes, keď sú moje deti už väčšie, sa snažím zlepšovať ich imunitu a zdravie cez pohyb, otužovanie, ale najmä cez stravu. Lebo najväčšou mojou životnou výhrou sú práve moje deti.“ Analyzátor materského mlieka MIRIS dostala UN Martin do daru od spoločnosti Nutricia, s.r.o.

ZDROJ: Univerzitná nemocnica Martin

Komentáre