Navštívili sme miesta, kde oddychovali známi Révaiovci

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Viete, čo majú spoločné turčianske obce Mošovce a Turčianska Štiavnička? V oboch sa nachádza rozľahlý anglický park, jedinečný svojou históriou a veľkosťou. Pre anglický park je charakteristická jeho okrasná a oddychová funkcia. Preto, ak ste tak doteraz neurobili, poďte s nami navštíviť tieto dominanty Turca.

Anglické parky ako také sú v súčasnosti vyhľadávané predovšetkým rodinami s deťmi, milovníkmi prírody, obdivovateľmi scénickej krásy a nachádzajú sa prevažne v blízkosti kaštieľov či kúrií. Inak to nie je ani v prípade našich turčianskych parkov – v Mošovciach a Turčianskej Štiavničke. V roku 2015 uzrela svetlo knižného sveta monografia, ktorá detailne popisuje oba spomínané parky. Kniha Miriam Heinrichovej nesie názov Vývoj komponovanej krajiny v podmienkach Turca a poslúžila nám ako skvelý zdroj informácií o týchto jedinečných miestach.

Rovnako, ako park v Turčianskej Štiavničke, aj ten mošovský vznikol ako historická záhrada révaiovských panstiev. Do prvého z uvedených parkov sa návštevník , žiaľ, momentálne nedostane, nakoľko je oplotený a nateraz verejnosti neprístupný. Pred zmenou majiteľa ste sa tu však mohli pokochať menšími jazierkami, rybníkmi, ale špecifický bol aj vodnými serpentínami. Práve tie s obľubou navštevoval barón Šimon Révai, patrične hrdý na svoje dielo. A bol to práve on, kto v roku 1873 založil v Turčianskej Štiavničke chov rýb, čo dokazuje aj výstavba bohatej siete rybníkov v tejto obci, nazvaných Teplické rybníky. Za pozornosť stojí fakt, že v tom období boli považované za najkrajšie pstruhové rybníky v Uhorsku. Pozoruhodné sú však aj pozostatky dvoch fontán, oranžéria (skleník) a posledný z révaiovských majiteľov nechal oživiť park aj futbalovým ihriskom pre mládež.

Navštívili sme miesta, kde oddychovali známi Révaiovci
Anglický park v Mošovciach

Zastavme sa na chvíľu aj v anglickom parku v Mošovciach. Ten je, naopak, pre verejnosť otvorený a pripravený ponúknuť návštevníkom krásne miesta na oddych. Podobne, ako v prípade Turčianskej Štiavničky, neoddeliteľnou súčasťou histórie mošovského panstva sú práve rybníky. Vybudovať ich dal barón František Révai, potomok Šimona Révaia. Tu sa, v porovnaní so štiavnickým panstvom, oneskorila výstavba rybníkov až o dvadsať rokov. Na konci druhej svetovej vojny postihol mošovské panstvo rovnaký osud ako majetok v Turčianskej Štiavničke. Hrádze rybníkov boli prekopané, voda vypustená a ryby vychytané. Za zmienku však stojí záhradný pavilón z roku 1800 či pohrebná kaplnka, postavená o 60 rokov neskôr. Tá dnes slúži ako múzeum mošovských remesiel. Romantické duše by rozhodne nemali obísť ani ostrovček na jednom z rybníkov, na ktorom sa vraj potajomky stretával Juraj Jánošík s barónkou Révaiovou.

Ak teda hľadáte tipy a inšpirácie na zaujímavé miesta v Turci, určite sa vyberte na prechádzku do jedného z anglických parkov, ktoré tu máme. Do času, kým súčasný majiteľ sprístupní park v Turčianskej Štiavničke, zavítajte aspoň do toho mošovského. Prejsť sa po miestach, po ktorých kedysi chodili slávni Révaiovci, garantuje jedinečnú atmosféru a nezabudnuteľný zážitok.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Lucia Filusová

Komentáre