Nadácia Križovatka venovala Neonatologickej klinike ďalších 10 monitorov dychu Babysense

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Nadácia Križovatka venovala Neonatologickej klinike ďalších 10 monitorov dychu Babysense. Vybavenie neonatologických pracovísk podložkami monitorujúcimi dych bábätiek je súčasťou projektu Mamička, dýcham, ktorý sa realizuje už niekoľko rokov a jeho cieľom je prevencia syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

S pomocou Nadácie Križovatka sú postupne vybavované monitormi Babysense jednotlivé novorodenecké oddelenia v nemocniciach na celom území Slovenska. Martinskí neonatológovia získali za 10 rokov spolupráce s nadáciou celkom 36 takýchto monitorov.

Nadácia Križovatka vznikla s cieľom pomáhať deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia dojčiat a prístroj Babysense disponuje možnosťou eliminovať ohrozenie novorodenca na minimum. Špecifikom monitoru je zvukový a svetelný signál, ktorý upozorňuje na zastavenie dychu bábätka trvajúce dlhšie ako 20 sekúnd. Monitory sa využívajú nielen v nemocničnom prostredí, ale aj priamo v domácnostiach, kam si ich rodičia môžu z nemocnice zapožičať na šesť mesiacov.

Škála dôvodov, kedy sa rodičom odporúča mať monitor dychu, je široká. Zdravotníci odporúčajú monitorovanie bábätka ak ide o nezrelé dieťa, ak sa vyskytol syndrómom náhleho úmrtia u súrodenca, ak má dieťa chronické pľúcne ochorenia. Časť rodičov si zadováži monitor aj preventívne bez zdravotnej indikácie.

Univerzitná nemocnica v Martine mesačne sprostredkuje zapožičanie priemerne 20 kusov monitorov, pričom vo veľkej väčšine ide o malých pacientov, ktorí boli po narodení hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti Neonatologickej kliniky.

Nadácia Križovatka venovala Neonatologickej klinike ďalších 10 monitorov dychu Babysense

ZDROJ: Univerzitná nemocnica v Martine

Komentáre