Na návšteve u Jozefa Cígera Hronského

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Na návšteve u Jozefa Cígera HronskéhoHorúce letné dni sú ako stvorené na slnenie pri vode, no rovnako lákavý je aj príjemný a osviežujúci chládok starých budov. O to viac, ak dýchajú autentickou atmosférou.

Priznajme si – koľkokrát sme prešli okolo bez toho, aby sme si vôbec uvedomili, čo sa skrýva za múrmi tejto budovy? Reč je o Dome Jozefa Cígera Hronského, významného slovenského spisovateľa, publicistu, neskôr tajomníka a správcu Matice slovenskej. Nachádza sa na Hviezdoslavovej ulici v Martine a zahŕňa stálu expozíciu venovanú životu a dielu J.C. Hronského. Vzácny a pozoruhodný je fakt, že ide o autentický priestor spisovateľovho domu.

Expozícia s názvom Život bez oddychu bola vybudovaná pod hlavičkou Krajanského múzea Matice slovenskej a podľa slov jeho riaditeľky, Zuzany Pavelcovej, „expozícia sa budovala postupne. Najprv sa sprístupnila výstava v prízemných priestoroch domu, neskôr k nej pribudli aj expozičné priestory na poschodí. Stálej expozícii predchádzali viaceré príležitostné výstavy k životu a dielu Hronského. Dom bol postupne Maticou slovenskou zrekonštruovaný, vďaka čomu dnes Krajanské múzeum ponúka modernú a vysoko esteticky hodnotnú expozíciu.“

Hronský je väčšine z nás známy skôr ako spisovateľ a publicista, ale málokto vie, že bol aj vášnivý maliar. Aj túto stránku jeho tvorivej osobnosti odkrýva spomínaná expozícia. Vystavené sú tu Hronského akvarely, repliky vitráží, keramické výrobky dekorované jeho rukami, výtvarné učebné pomôcky, návrhy na pohľadnice a rozličné vzory textílií, kobercov, gobelínov a záclon. „Z hľadiska archívnych materiálov expozícia ponúka fotodokumentáciu celého života J.C. Hronského (rodinné fotografie, portréty, osobné aj svadobné fotografie, fotografie z vojenskej služby, z čias jeho učiteľského, či matičného pôsobenia, z emigračných zastávok – z Rakúska, Bavorska, Talianska a Argentíny). Okrem fotografií sú v expozícii vystavené Hronského osobné dokumenty – vysvedčenia, legitimácie, vymenovávacie dekréty, ďakovné listy, osobná korešpondencia, či mnohé úradné vyhlásenia“, približuje riaditeľka múzea.

Pozornosť návštevníka Hronského domu rozhodne upútajú jeho žolíkové karty, modlitebná knižka, poháriky zo striebornej svadby, darčekové balenie holiacej súpravy, ktorú dostal pri návšteve v USA, vreckové a závesné hodinky, čierny ruženec – dar od manželky Valérie, vrecúško s relikviou, ktoré získal pri návšteve kostola sv. Františka z Assisi, otvárač na listy, dózu na cigarety, svätý obrázok, krížik, ktorý mali manželia Hronskí zavesený dlhé roky nad posteľami, vyšívanú vreckovku, ktorú dostal spisovateľ od mamy, či kroj jeho manželky. Zuzana Pavelcová ďalej dáva do pozornosti premietanie filmu k životu a dielu Hronského. „V zrkadlovej 3D miestnosti vie mladších návštevníkov zaujať sfilmovaný Budkáčik a Dubkáčik a na poschodí sú nainštalované dva dataprojektory, cez ktoré púšťame Hronského sentencie či prezentáciu jeho literárnej a výtvarnej tvorby.“

Dom Hronského navštevujú prevažne školské exkurzie, ale i jednotlivci a široká, nielen slovenská, verejnosť. Ak patríte medzi tých, ktorí zatiaľ tento dom nenavštívili, odporúčame nájsť si čas, zavítať do vzácnych priestorov a nechať na seba dýchnuť kúsok atmosféry budovy, v ktorej žila a pôsobila jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry. Praktické informácie o tom, ako a kedy je možné spomínanú expozíciu navštíviť, nájdete na matičnej webovej stránke alebo sa môžete informovať priamo na emailovej adrese domhronskeho@matica.sk.

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre