Na hudobné ceny ZAI je nominovaná aj martinsko-žilinská skupina Darkness Positive a RC Mlyn Vrútky

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_2, Všetky správy

Zväz autorov a interpretov (ZAI) populárnej hudby opäť odovzdá hudobné ocenenia. Už teraz sú známe nominácie, o ktorých rozhodovali členovia ZAI a ďalší autori a interpreti.

Na sošky mikrofónov sa interpreti, skupiny, rádiá či kluby môžu tešiť 17. januára 2019 v Majestic Music Clube v Bratislave. Podujatie je po prvýkrát prístupné aj verejnosti, vstupenky si fanúšikovia hudby môžu kúpiť v sieti predpredaj.sk.

Medzi nominovanými je aj martinsko-žilinská hudobná skupina Darkness Positive v zložení Šimon Švidraň (gitara, spec), Adrián Simonides (basová gitara) a Matej Richtarčík (bicie, sampler). Darkness Positive sú nominovaní v kategóriách album roka (Prvý dojem) a objav roka.

„Veľmi si vážime nominácie ZAI a hlavne fakt, že nás pri tom množstve všetkých kapiel vôbec objavili. Na odovzdávaní však s úspechom viac nepočítame ako počítame, predsa len, konkurencia je veľká. Každopádne pre autora/interpreta je vždy udeľovanie cien za jeho prácu zvláštna téma, pretože získanie ceny môže spôsobiť mylný pocit úspechu, nezískanie ceny umelca demotivuje. Každý interpret chce predsa nahrať album najlepšie ako môže, akurát nie každý môže byť ocenený. Naša cesta bude radšej naďalej sústredená na koncertovanie a prácu na nových materiáloch ako na pretekanie sa,“ vyjadril sa k nominácii ZAI bubeník kapely Matej Richtarčík.

Darkness Positive zľava: Matej Richtarčík (bicie, sampler), Šimon Švidraň (gitara, spec), Adrián Simonides (basová gitara)
Darkness Positive zľava: Matej Richtarčík (bicie, sampler), Šimon Švidraň (gitara, spec), Adrián Simonides (basová gitara)

V kategórii Klub roka (malý) je nominovaný aj RC Mlyn Vrútky

„V prvom rade nás to veľmi príjemne prekvapilo a je pre nás veľké zadosťučinenie to, že sa dva roky snažíme dostať klub do povedomia, že sa snažíme pre kapely, ale aj pre návštevníkov vytvoriť čo najlepšie podmienky. Doteraz máme veľmi dobré ohlasy od kapiel, ale aj od návštevníkov klubu. Už to, že sme sa dostali do nominácie je pre nás veľký úspech, takže nehľadiac na to, ako dopadneme v celkovom hodnotení, nominácie je pre nás veľký úspech a máme z toho naozaj obrovskú radosť,“ vyjadril sa pre Turčania.sk majiteľ klubu Tibor Ferenčík.

RC Mlyn Vrútky
RC Mlyn Vrútky

Hudobníci, organizátori a aj kluby sa dočkajú ocenení v 11-ich kategóriách. Nominácie sú výsledkom dvojkolového hlasovania autorov, hudobníkov spevákov, producentov, promotérov, manažérov a ďalších členov a priaznivcov ZAI, ktorí v prvom kole posielali svoje návrhy na nominácie. Mená a subjekty s najvyšším počtom hlasov na prvých troch priečkach vytvorili nominácie na víťazov, o ktorých sa rozhodovalo v druhom kole.

„Našim cieľom je zmapovať dianie v oblasti prezentácie hudby v éteri, ale aj v oblasti živého koncertovania, nakoľko rozsiahla sieť klubov a festivalov dnes tvorí životodarné podhubie pre hudobnú produkciu. Muzikanti chcú takto vyjadriť rešpekt dobrým partnerom, ktorí im rozumejú a podporujú ich v ich tvorbe, či už sú to redaktori a moderátori rozhlasových staníc alebo usporiadatelia koncertov a festivalov, či majitelia klubov. Autori a interpreti tiež ocenia najvýznamnejšie počiny svojich kolegov za uplynulý rok,“ vysvetľuje predseda Rady ZAI Martin Sarvaš.

Mená víťazov jednotlivých kategórií výročných cien Zväzu autorov a interpretov sa dozvieme 17.januára v bratislavskom Majestic Music Clube, ktorý obhajuje svoje víťazstvo z minulého roku.

Nominácie na ceny Zväzu autorov a interpretov za rok 2018:

Album roka:

Catastrofy – Besnota
Darkness Positive – Prvý dojem
Para – Našou krajinou
The Gang – The Gang

Skupina roka:

Catastrofy
Para
Horkýže slíže
Slobodná Európa

Spevák roka:

Juraj Benetin (Korben Dallas)
Martin Ďurinda (Tublatanka)
Tomáš „Tomo“ Michalčák (Aces)
Igor Belaj
Pišta Vandal (ČAD, Vandali)
Tomáš „Lasky“ Šedivý (Para)

Speváčka roka:

Jana Kirschner
Sima Martausová
Zuzana Smatanová

Objav roka:

Darkness Positive
FishFace
Chudáci
NovArt
Bullet Holes

Celoplošná rozhlasová stanica roka:

Anténa Rock
Rádio Vlna
Rádio_FM / RTVS

Lokálna/regionálna rozhlasová stanica roka:

Rádio Aligátor Bratislava
Radio One Rock Nitra
Radio Piešťany

Hudobný redaktor roka:

Roman Bomboš (SRo / RTVS)
Rasťo Očenáš (SRo / RTVS)
Matej „Sifon“ Mervart (Anténa Rock)

Usporiadateľ roka:

Dušan Drobný (Topfest / Morning Net)
Rastislav Škrinár (Rockscape / Klub 77)
Tibor Zelenay (Blue Note, Nové Mesto nad Váhom)

Festival roka:

Bratislavské jazzové dni, Bratislava
Rock pod Sninským Kameňom, Snina
Pohoda, Trenčín
Rockscape, Banská Bystrica
Topfest, Piešťany

Klub roka (veľký):

Collosseum,Košice
Majestic Music Club, Bratislava
Randal klub, Bratislava

Klub roka (malý):

Blue Note Jazz and Music Club, Nové Mesto nad Váhom
Klub 77, Banská Bystrica
Smer Klub 77, Žilina
RC Mlyn, Vrútky

Cena za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény: Udo Huber (Rakúsko).

ZDROJ: Turčania.sk, ZAI, foto: Darkness Positive, RC Mlyn Vrútky

Komentáre