V Mošovciach sa schyľuje k udalosti roka – tradičnému jarmoku

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

V Mošovciach sa schyľuje k udalosti roka – tradičnému jarmokuKtorý Turčan by nepoznal vychýrený Mošovský jarmok? Je to udalosť nielen pre domácich, ale aj pre celý región. Jeho čaro nevytvárajú len stánky, orientované tak nejako tradičnejšie a ľudovejšie než sme zvyknutí z iných – komerčnejších jarmokov. A ani bohatý program, ktorý býva zárukou Mošovského jarmoku, nie je to prvoradé, prečo sa sem ľudia vracajú rok čo rok. Je to atmosféra. Mošovce sa vtedy na tri dni stávajú miestom, kde sa stretávajú rodiny, starí známi, jednoducho, kde to žije. Veď nie nadarmo bolo toto podujatie označené za siedmy div Turca.

Prípravy na nadchádzajúci, už 23. ročník jarmoku v Mošovciach, sú v plnom prúde. Konať sa bude totiž už o necelý mesiac – 6. až 7. októbra 2017. „Pred prvým jarmokom sme museli doslova presviedčať predávajúcich na Vrútockom a Martinskom jarmoku, aby prišli do Mošoviec predávať. 45 stánkov bol úspech, ale z predajcov burčiaka sme nepresvedčili ani jedného“, spomína na úplné začiatky tejto tradície starosta obce Peter Košík. Dnes počet predajcov ďaleko prevyšuje číslo 400. „Je za tým veľmi veľa práce, úsilia, nápadov, času, v ktorom sa organizátori jarmoku nevenovali svojej rodine, svojim povinnostiam doma alebo v práci, ale jarmoku. Zdôrazňujem, že ani jeden, ktorý priložil ruku k dielu, to nerobil a ani teraz nerobí pre zárobok a zisk. Robíme to všetci pre to, aby sme zviditeľnili obec, aby sme zviditeľnili združenia pôsobiace v obci, prácu a úspechy v nich.“ Fakt, že organizátori naozaj nezaháľajú ani v oblasti zvyšovania kvality jarmoku, dokazuje aj zavedenie elektronického systému. Vďaka nemu si predávajúci môže sám a pohodlne vybrať miesto predaja.

V Mošovciach sa schyľuje k udalosti roka – tradičnému jarmoku

A na čo sa, v rámci jarmočného programu a sprievodných akcií, môžeme tešiť tento rok? Starosta Mošoviec nám prezradil, kto bude hlavným hosťom, takže vás nebudeme napínať ani my. Tešiť sa môžeme na piatkové vystúpenie skvelého českého speváka s jedinečným „chraplákom“ – Dalibora Jandu. Do Mošoviec zavítajú aj osobnosti, ako známa speváčka Marcela Molnárová a populárny imitátor Robo Kajzer, ktorí nás budú sprevádzať ako moderátori podujatia. V piatok, po zahriatí medovinkou, sa tanečne pozvŕtame spolu s Drietomankou a neskôr na tradičnej diskotéke. V sobotu zase vystúpi, okrem iných, hudobná skupina Horská chata, FS Vtáčnik, Kortina či Hodrušanka. Chýbať nebude ani oblastná výstava drobných zvierat či výstava ovocia, zeleniny a kvetov. Veríme, že si Mošovský jarmok užijeme pri dobrom počasí a hlavne – v dobrej nálade.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: obec Mošovce

Komentáre