Minulý víkend bol v Martine v znamení očisty mesta

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Minulý víkend bol v Martine v znamení očisty mesta

Ani nie príliš priaznivé počasie v sobotu neodradilo desiatky Martinčanov, aby venovali svoje predpoludnie očiste mesta.

Dobrovoľníci z iniciatívy Upracme Slovensko, študenti Evanjelickej spojenej školy, dôchodcovia a iní dobrovoľníci sa postarali o vyčistenie schodov pod Slovenským národným múzeom, popri rieke Turiec v mestských častiach Podháj, Stráne a Záturčie, v Jedľovinách a v okolí svojich bytových či rodinných domov.

Sobota 27. apríla v Martine začala jemnými dažďovými prehánkami. Ani tie však neodradili martinských aktivistov a ani primátora mesta Martin Jána Danka od pripravovanej očisty. Počasie sa nakoniec umúdrilo, účastníkov očisty postupne pribudlo a výsledkom je množstvo zozbieraných odpadkov, vyčistené skládky a krajšie okolie nášho mesta.

„Sobotňajšia očista mesta bola pre mňa osobne zatiaľ najlepšou akciou, ktorú som mal v Martine možnosť podporiť. Som nesmierne rád, že u nás máme aktivistov z iniciatívy Upracme Slovensko, ktorí ma inšpirovali k organizácii očisty a desiatky Martinčanov, ktorí obetovali voľné sobotné doobedie, aby skrášlili svoje mesto,“ zhodnotil primátor mesta Martin Ján Danko, ktorý sa očisty sám zúčastnil na viacerých miestach.

Dobrovoľníci vyčistili schody pod Slovenským národným múzeom, dôchodcovia a študenti Evanjelickej spojenej školy očistili Jedľoviny, obyvatelia mestskej časti Záturčie, Podháj, Stráne a iniciatíva Upracme si Martin si vybrali ako hlavnú trasu nábrežie Turca.

„Veľmi nás potešilo, že sa zúčastnili vo väčšine noví ľudia. Stretli sme sa pri zimnom štadióne a prešli sme oba brehy rieky Turiec, pričom jeden breh mal dĺžku cca 500 m. Odpadu na tak krátkom úseku bolo mimoriadne veľa a na toto miesto sa ešte vrátime a rozhodne očistu dokončíme,“ zhodnotil za organizátorov Maroš Štuber.

A čo konkrétne čísla?

Takmer 200 vyzbieraných vriec odpadu a plastov, 5 vriec skla, čo sú takmer tri tony odpadu a 10 vyčistených skládok. A to všetko za tri a pol hodiny.

„Je neskutočné, čo títo mladí ľudia pre Martin robia. Nielen poslednú aprílovú sobotu, ale aj počas iných víkendov. Sú pre nás všetkých inšpiráciou a ja urobím všetko preto, aby som ich kedykoľvek podporil,“ uzavrel Ján Danko.

 

ZDROJ: TS mesta Martin

Komentáre