Minister Gajdoš v Martine privítali vojakov po návrate z Afganistanu

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Minister obrany SR Peter Gajdoš a veliteľ Pozemných síl Ozbrojených síl SR generálmajor Jinřich Joch dnes na slávnostnom nástupe v priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine privítali vojakov po návrate z operácie Resolute Support v Afganistane. V rámci aktuálnej rotácie sa vrátilo 34 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho päť žien.

„Aj táto rotácia ukázala pripravenosť, profesionalitu a odhodlanosť našich profesionálnych vojakov. Sme spojencom, ktorý má čo ponúknuť, dôveryhodným a spoľahlivým partnerom,“ povedal šéf rezortu obrany. Zároveň zdôraznil, že slovenskí vojaci a vojačky robia v zahraničí dobré meno nielen ozbrojeným silám, ale celej Slovenskej republike.

Veliteľ Pozemných síl OS SR generálmajor Jinřich Joch pripomenul, že naše ozbrojené sily pôsobia v Afganistane už niekoľko rokov a v poradí už v tretej operácii. „V Resolute Support pôsobia ako inštruktori, ktorí cvičia afganskú národnú armádu, ale aj ako zdravotníci a na rôznych ďalších funkciách,“ uviedol generálmajor Joch. Pripomenul, že aj tento kontingent pripravil pre miestne zložky množstvo odborných kurzov.

Dnes už bývalý veliteľ slovenského kontingentu v Afganistane podplukovník Oliver Toderiška sa vyjadril, že mu bolo cťou slúžiť s profesionálmi v pravom zmysle slova a počas pôsobenia počúval zo strany zahraničných partnerov na slovenských vojakov iba superlatívy. „Bez akýchkoľvek problémov plnili všetky úlohy, či už boli plánované, alebo neplánované. A samozrejme v rámci medzinárodného pôsobenia získali množstvo skúsenosti, ktoré teraz zužitkujú aj doma,“ povedal.

V súčasnosti pôsobí v operácii Resolute Support 38 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky. Doteraz sa v nej vystriedalo 252 slovenských vojakov.

ZDROJ a foto: MO SR

Komentáre