My po nej kráčame, Milan Horňák ju odkrýva – vzácna minulosť Turca

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy
Milan Horňák
Milan Horňák

Poľský spisovateľ S.J. Lec raz povedal, že epochy tvoria archeológovia. Ak je to skutočne tak, nemalý podiel na tom má aj Martinčan Milan Horňák, spolu s tímom bádateľov zoskupených okolo združenia Via Magna. Nachádza totiž stále nové a nové archeologické lokality na našom území. O rutinnom zamestnaní tu rozhodne nemôže byť reč. Milan Horňák nám preto odkryl pár čriepkov zo svojej práce.

Už dlhšiu dobu sa venujete výskumu Turca v rámci projektu Archeologický prieskum hradísk Turčianskej kotliny. Môžete nám predstaviť tento projekt?

Ide o projekt našej archeologickej spoločnosti Via Magna s.r.o., kde pracujem ako vedúci archeológ. Naším cieľom je zozbierať čo najviac informácií, aby sme mohli pochopiť historický vývoj Turčianskej kotliny v praveku a včasnom stredoveku. Dôležitou časťou projektu je samozrejme prezentácia našej práce verejnosti.

Kde všade ste robili doteraz výskum?

Skúmali sme hradiská v Belej-Duliciach, kde sme potvrdili osídlenie z 1. storočia pred n.l., kedy dulické hradisko postavil ľud púchovskej kultúry. Z toho istého obdobia je aj fenomenálny nález „pravekých turčianskych železiarní“ v Mošovciach. Z mladších období by som spomenul náš výskum v Necpaloch na Kostolišti za účelom overenia zaniknutej stredovekej dediny, známej ako Terra Hana. A určite nesmiem zabudnúť na Sučiansky hrad a Vyšehrad.

Výskum na Vyšehrade
Výskum na Vyšehrade

Spomenuli ste „praveké turčianske železiarne“ v Mošovciach. To znie zaujímavo…

Určite. O výrobe železa z tohto obdobia (1. stor. pred n.l.) nemáme veľa dokladov. Tu v Mošovciach sme našli veľké množstvo železnej strusky, teda výrobného odpadu. Niektoré nálezové situácie indikujú prítomnosť kováčskych pecí. To, že tu železo spracovávali, dokazujú nálezy polotovarov – igotov. S tými potom obchodovali, ako potvrdzujú nálezy mincí a predmetov cudzej výroby, napríklad krásna bronzová spona. Bola vyrobená v povodí Labe v Nemecku. Obchodom sa dostala až do Turca.

Spona z Mošoviec
Spona z Mošoviec

Je Turiec, v porovnaní s inými lokalitami, archeologicky bohatý alebo menej?

Turiec je v prvom rade strašne málo skúmaný. Čaká nás ešte veľa roboty. Ale už teraz môžem povedať, že naša Turčianska kotlina je jeden z archeologicky významnejších regiónov na Slovensku.

Ktorý z výskumov na území Turca bol pre Vás jedinečný a nezabudnuteľný a prečo?

Mne sa asi najviac páči výskum na Vyšehrade. Je to výskum na dušu – v prírode skúmate fantastickú lokalitu s krásnymi nálezmi. Je to ako z knižky o starej romantickej archeológii. A čo tam vlastne skúmame? Pozostatky najstaršej mýtnice v Turci, ktorá sa spomína v roku 1183, no a hlavne pozostatky románskeho kostola z 13. storočia.

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre