Mesto Martin čerpá inšpiráciu v Nórsku

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy
Primátor mesta Martin Jan Danko a primátorka mesta Oslo Marianne
Primátor mesta Martin Jan Danko a primátorka mesta Oslo Marianne Borgen

Moderné technológie, smart riešenia, udržateľná mobilita, ochrana životného prostredia – aj to boli témy, ktorými sa zaoberali konferencia Urban Future Global Conference, ktorá sa uskutočnila v máji v nórskom Oslo. Medzi 2 600 účastníkmi a 300 významnými hosťami nechýbal ani primátor mesta Martin Ján Danko.

Nórske Oslo sa koncom mája stalo miestom konania vôbec najväčšej konferencie na témy, ktoré súvisia s rozvojom miest v budúcnosti pod názvom Urban Future Global Conference (Svetová konferencia mestského rozvoja).

Počas intenzívnych troch dní sa uskutočnilo 85 prednášok a nespočetné množstvo stretnutí a rokovaní expertov s predstaviteľmi samosprávy a priekopníkmi v oblasti rozvoja. Na konferencii sa na pozvanie primátorky Oslo Marianne Borgen zúčastnil aj primátor mesta Martin Ján Danko.

„Ak sa chceme v Martine rozvíjať ďalej a stať sa mestom budúcnosti, musíme sa vzdelávať a inšpirovať tými najlepšími. Konferencia Urban Future je vôbec najprestížnejším podujatím svojho druhu v Európe, ak nie na svete a udáva trendy mestského rozvoja na ďalšie obdobie. Mojim cieľom je, aby sa z Martina stala moderné smart a ekologické mesto, v ktorom sa bude jeho obyvateľom dobre bývať,“ zhodnotil svoju účasť na Ján Danko.

Mesto Martin počas konferencie otvorilo témy participatívneho rozpočtu, pri ktorom by obyvatelia mesta rozhodovali o vybraných investičných projektoch mesta alebo mestskej časti, udržateľnú verejnú dopravu vrátane výmeny súčasných autobusov mestskej hromadnej dopravy za plynové či elektrické; ochranu životného prostredia pri zachovaní rozvoja mesta a mnohé iné.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo nadviazať kontakty s odborníkmi na jednotlivé témy a Martinčanom budeme môcť ponúknuť projekty, ktoré mesto posunú na európsku úroveň vo viacerých oblastiach. Verím, že z Martina v nasledujúcich rokoch nebude viac skanzen, kde zastal život, ale synonymum inovácií a rozvoja,“ dodal martinský primátor.

Konkrétnym krokom v jednotlivých oblastiach budú predchádzať diskusie s poslancami Mestského zastupiteľstva mesta Martin.

ZDROJ: Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin

Komentáre