Medikom roka sa stal Lukáš Urban, študent lekárskej fakulty v Martine

Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_1, Všetky správy

Víťazom štvrtého ročníka súťaže Medik roka 2018, ktorú organizuje sieť nemocníc Svet zdravia, sa 15. apríla stal 25-ročný Lukáš Urban z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Martine. Lukáš sa stal najlepším spomedzi 20 finalistov, ktorí tento víkend (14.4.-15.4.) súťažili v praktických i teoretických úlohách na pôde nemocnice novej generácie v Michalovciach. Víťaz si domov odnáša 3000 eur a všetci finalisti získali od Sveta zdravia ponuku garantovaného pracovného miesta.

Medik roka je odborná súťaž pre študentov 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt. Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo si v nej mohli preveriť a zmerať svoje teoretické aj praktické poznatky v rámci odborných workshopov a v praktických podmienkach skutočnej nemocnice.

„Medici mali aj tento rok možnosť vyskúšať si súťažiť v takých praktických disciplínach, s ktorými sa počas výuky bežne nedostanú do kontaktu. Dozvedeli sa tiež zaujímavé teoretické fakty z oblastí, ktoré sa štandardne na lekárskych fakultách nespomínajú. Súťaž však každý rok organizujeme nielen preto, aby sme medikom povedali viac o trendoch v modernej medicíne, ale aj preto, aby sme sa od nich dozvedeli, v čom vidia problémy v zdravotníctve, aké sú ich priority a názory. Títo mladí ľudia budú čoskoro pracovať možno aj v našich nemocniciach a ja verím, že budú spolu s nami meniť slovenské zdravotníctvo k lepšiemu,“ hovorí generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare MUDr. Vladimír Dvorový.

V rámci praktických medicínskych workshopov si finalisti mali možnosť na špeciálnom trenažéri vyskúšať laparoskopickú operáciu brucha s moderným inštrumentáriom i kolonoskopiu. Naučili sa aplikovať modernú laminátovú sádru, ktorá tuhne do piatich minút a je vodoodpudivá. Trénovali si resuscitáciu a intubáciu novorodenca a tiež to, ako viesť spontánny pôrod. Počas finále boli pritom vtiahnutí do nimi nečakanej nasimulovanej situácie, kedy museli rýchlo reagovať a postarať sa o rodičku tesne pred pôrodom. Z nemedicínskych oblastí sa budúci lekári zoznámili napríklad s tým, ako zdravotné poisťovne platia lekárov či s princípmi fungovania centrálnej prípravovne liekov. Súťaž opäť ukázala, že študenti lekárskych fakúlt by uvítali viac praktických skúseností a možnosť získania poznatkov i z nemedicínskych oblastí už počas štúdia.

Na prvom mieste sa umiestnil 25-ročný Lukáš Urban, ktorý je šiestakom Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a pochádza z Trenčianskej Teplej. „Absolútne som to nečakal, keďže spočiatku som robil chyby a to finálové súťaženie mi nešlo úplne tak, ako som si to predstavoval. Takže som veľmi prekvapený,“ reagoval Lukáš, ktorému sa podarilo získať až 120 bodov z celkových 125. „Teraz plánujem dopísať diplomovú prácu, dokončiť školu, trochu si oddýchnuť a potom sa naplno venovať medicíne. Chcel by som byť kardiológ a ostať pracovať na Slovensku,“ dodal najlepší medik roka 2018, ktorý získal hlavnú finančnú výhru v hodnote 3000 eur.

Medik roka 2018 je študent z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Martine

Na druhom mieste sa umiestnila Simona Bašová, 24-ročná študentka 5. ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Tretie miesto obsadila Veronika Kissiová, 24-ročná študentka 6. ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Všetkým dvadsiatim finalistom bolo zároveň ponúknuté garantované pracovné miesto (traja najlepší si budú môcť vybrať oddelenie podľa vlastného výberu) v sieti nemocníc Svet zdravia.

ZDROJ: Turčania.sk, Svet Zdravia

Komentáre