Blíži sa siedmy ročník Martinského cestovateľského festivalu

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Turčianske kultúrne stredisko, v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, Martinský klub priaznivcov cestovania a Slovenské národné múzeum, vás srdečne pozývajú na siedmy ročník Martinského cestovateľského festivalu. Tohtoročné podujatie nesie názov Bez hraníc a konať sa bude 8. až 11. novembra 2017.

Hranice? Nikdy som žiadnu nevidel, ale počul som, že existujú v mysli niektorých ľudí.“ Tento výrok známeho nórskeho moreplavca Thora Heyerdahla sa stal myšlienkou tohtoročného podujatia. A o čom vlastne bude tento, už siedmy ročník, Martinského cestovateľského festivalu? „Našou snahou je vytvoriť priestor na spoznávanie kultúrnych a spoločenských rozdielov v jednotlivých kútoch sveta. Tým zároveň znižovať mieru predsudkov a intolerancie medzi ľuďmi. Už od minulého roka dávame viac priestoru mládeži a jej tvorbe. Počas festivalu sa opäť predstavia najzaujímavejšie žiacke prezentácie z projektu Mosty kultúry II“, uviedol pre portál Turčania.sk Radoslav Pančík z Turčianskeho kultúrneho strediska. „Festival poskytne príležitosť na osobné stretnutia s autormi fotografií, ale najmä s hosťami festivalu. Siedmy ročník, podobne ako tie predchádzajúce, sa realizuje prostredníctvom premietania fotografií, filmov a diskusií cestovateľov s divákmi. Náš festival bude opäť určený nielen širokej verejnosti, ale aj mládeži turčianskych základných škôl, pre ktorú sú pripravené úvodné bloky prezentácií.

Neodmysliteľnou súčasťou tohto podujatia býva aj súťažná výstava fotografií. Návštevníci sa zároveň môžu tešiť na tematické kolekcie fotografií Gustáva Hegedüša , Moniky Koberecovej a Martina Chrena. Ako ďalej uviedol Pančík, „opäť sa na festivale predstavia tematické práce členov TUFOTÍM-u a fotografie pacientov psychiatrickej liečebne v Sučanoch. V rámci vernisáže týchto výstav bude odprezentovaná reportáž Michala Kolibu. Počas festivalu premietneme vybrané filmy z archívu Jeden svet. Tešiť sa môžeme, okrem iného, na zaujímavé hudobné vystúpenia Davida Boleka alebo hry a súťaže v podaní skautov z Vrútok.

Festival sa bude konať od 8. do 11. novembra 2017, a to na viacerých miestach, ktoré sú už tradične dané charakterom jednotlivých festivalových dní. Začína sa v Cinema Cafe a vestibule kina Strojár a pokračuje vo Veľkej zasadačke SNM. Prezentácie s horskou tematikou budú už tretíkrát na Chate na Martinských holiach, tradičnou súčasťou bude nočný zostup z chaty. Záverečný, zároveň najdlhší a najpestrejší festivalový deň, začne krátko popoludní a potom bude trvať až do neskorých večerných hodín v kine Strojár. Organizátor Martinského cestovateľského festivalu s názvom Bez hraníc srdečne pozýva a teší sa na všetkých návštevníkov.

Blíži sa siedmy ročník Martinského cestovateľského festivalu

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre