ROZHOVOR: Martinský bicyklový deň tentoraz v duchu olejkárov a šafraníkov
Už 19. ročník Martinského bicyklového dňa sa bude konať v najbližšiu nedeľu, 18. júna. O jeho plánovanom zameraní a priebehu sa zhovárame s organizátormi Ivanou Bobrovskou, Dušanom Kubičkom a Branislavom Zacharidesom.
Zorganizovať devätnásť ročníkov tohto podujatia, to už niečo znamená. Ako sa to kedysi všetko začalo?
Dušan Kubička: Veľmi spontánne. Založili sme Turčiansku bicyklovú skupinu JUS, ktorej hlavným poslaním bolo, je a dúfam, že aj bude – vyvíjať rôznorodé aktivity na podporu budovania cyklotrás v Martine a Turci. V tej dobe sme boli za rebelov s takouto témou. Prvýkrát bol Martinský bicyklový deň v roku 1998 a v rámci celoslovenskej súťaže, kde sa sčítavali cyklisti sme zvíťazili. Bola to obdoba dnešnej súťaže Do práce na bicykli. Je len málo ľudí, ktorí absolvovali doteraz všetky ročníky a ja presne viem, ktorí to sú. A im patrí veľká vďaka, že ma vždy presvedčili, že to má zmysel. Podujatie rokmi menilo svoju tvár. V posledných rokoch sme sa zamerali hlavne na propagáciu regiónu a zaujímavých miest v Turci prostredníctvom nenáročných cyklojázd s tematickým zameraním.
Ten tohtoročný Martinský bicyklový deň sa bude niesť v duchu turčianskych olejkárov a šafraníkov. Prečo?
Branislav Zacharides: Je to téma, ktorá má v Turci silný turistický potenciál, ktorý dosiaľ nebol využitý takmer vôbec. Ak jej spropagovaniu môžeme v rámci MBD pomôcť, niet prečo váhať. A tento rok je jeden vážny dôvod, prečo o olejkároch a šafraníkoch treba hovoriť viac. Z podomových predajcov a felčiarov sa totiž behom stáročí stali vážení podnikatelia, ktorí v Poľsku a po celej Sibíri vlastnili veľké obchody, sklady, či dokonca liehovary a priemyselné závody. Boľševický prevrat v Rusku v r. 1917, ktorý poznáme pod názvom Veľká októbrová socialistická revolúcia, toto podnikanie ukončil z hodiny na hodinu znárodnením ich majetku. Éra olejkárov a šafraníkov sa teda náhle skončila presne pred sto rokmi. Aj preto tohtoročná cyklojazda povedie do Kláštora pod Znievom, Mekky turčianskeho olejkárstva.
Akciu ste spojili s vyhlásením výsledkov súťaže Do práce na bicykli. Ako v nej obstáli Turčania?
Ivana Bobrovská: Martinčania aj tento rok obstáli na výbornú. V kampani Do práce na bicykli 2017, ktorá počas mája prebiehala v martinských uliciach, zamestnanci miestnych firiem a organizácií najazdili na dvoch kolesách úctyhodných 91 838,56 kilometrov. Mestu aj planéte ušetrili 23 571,64 kilogramov nevyprodukovaného CO2. V rámci Slovenska sa tak v súťaži spomedzi rekordných 74 samospráv umiestnili na krásnej druhej priečke. Do práce na bicykli jazdilo tento rok v Martine až 623 súťažiacich v 177 tímoch, čím sme potvrdili každoročný trend stúpajúceho sa počtu súťažiacich v rámci kampane. Minulý rok sa súťaže zúčastnilo 464 súťažiacich v 134 tímov a pre porovnanie, v roku 2015 to bolo 249 jednotlivcov v 75 tímoch. Najlepšie tímy aj jednotlivci budú ocenení na slávnostnom vyhodnotení kampane pri štarte podujatia o 9.30 na Divadelnom námestí.
Nedá mi však nespomenúť spomedzi zamestnávateľov najaktívnejšiu Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine, ktorej zamestnanci zostavili oproti minuloročným 25 až 49 tímov MEDICKÝCH VČIEL a s počtom prihlásených súťažiacich 150 si zabezpečili v celoslovenskom meradle druhé miesto za Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Takí nadšenci, ako je pani Matuščinová, koordinátorka kampane na Jesseniovej fakulte, je pre nás všetkých príkladom a zdrojom energie.
Kedy to všetko vypukne?
Dušan Kubička: Registráciu účastníkov spúšťame o 9:00 hod. Vyrazíme o hodinu neskôr. Po ceste sa niekoľkokrát zastavíme, aby nám Braňo Zacharides, náš dvorný historik, povedal nejaké zaujímavé olejkárske fakty o obciach, ktorými budeme prechádzať. Samozrejme najviac sa o tejto téme dozvieme v Kláštore pod Znievom, kde nám obec umožnila návštevu tamojšej pamätnej izby a bude tiež možnosť navštíviť samotný kláštor, kde sa to všetko kedysi začalo. Teším sa, že sa k nám pridajú aj novodobé turčianske olejkárky. Budeme tak môcť ochutnať aj nejaké nápoje z turčianskych bylín.
Ivana Bobrovská: Späť do Martina vyrazíme o 15:30 hod. Je skvelé, že vďaka cyklobusom, ktorých prevádzku od júna spustila v Turci SAD Žilina s podporou Žilinského samosprávneho kraja, sa budú účastníci cyklojazdy môcť rozhodnúť, či si aj cestu späť odšliapu na vlastných bicykloch, alebo využijú túto alternatívnu formu dopravy.
Ďakujeme za rozhovor.
ZDROJ: Turčania.sk