ROZHOVOR: Martinský bicyklový deň tentoraz v duchu olejkárov a šafraníkov

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Už 19. ročník Martinského bicyklového dňa sa bude konať v najbližšiu nedeľu, 18. júna. O jeho plánovanom zameraní a priebehu sa zhovárame s organizátormi Ivanou Bobrovskou, Dušanom Kubičkom a Branislavom Zacharidesom.

Zorganizovať devätnásť ročníkov tohto podujatia, to už niečo znamená. Ako sa to kedysi všetko začalo?
Dušan Kubička: Veľmi spontánne. Založili sme Turčiansku bicyklovú skupinu JUS, ktorej hlavným poslaním bolo, je a dúfam, že aj bude – vyvíjať rôznorodé aktivity na podporu budovania cyklotrás v Martine a Turci. V tej dobe sme boli za rebelov s takouto témou. Prvýkrát bol Martinský bicyklový deň v roku 1998 a v rámci celoslovenskej súťaže, kde sa sčítavali cyklisti sme zvíťazili. Bola to obdoba dnešnej súťaže Do práce na bicykli. Je len málo ľudí, ktorí absolvovali doteraz všetky ročníky a ja presne viem, ktorí to sú. A im patrí veľká vďaka, že ma vždy presvedčili, že to má zmysel. Podujatie rokmi menilo svoju tvár. V posledných rokoch sme sa zamerali hlavne na propagáciu regiónu a zaujímavých miest v Turci prostredníctvom nenáročných cyklojázd s tematickým zameraním.

Ten tohtoročný Martinský bicyklový deň sa bude niesť v duchu turčianskych olejkárov a šafraníkov. Prečo?
Branislav Zacharides: Je to téma, ktorá má v Turci silný turistický potenciál, ktorý dosiaľ nebol využitý takmer vôbec. Ak jej spropagovaniu môžeme v rámci MBD pomôcť, niet prečo váhať. A tento rok je jeden vážny dôvod, prečo o olejkároch a šafraníkoch treba hovoriť viac. Z podomových predajcov a felčiarov sa totiž behom stáročí stali vážení podnikatelia, ktorí v Poľsku a po celej Sibíri vlastnili veľké obchody, sklady, či dokonca liehovary a priemyselné závody. Boľševický prevrat v Rusku v r. 1917, ktorý poznáme pod názvom Veľká októbrová socialistická revolúcia, toto podnikanie ukončil z hodiny na hodinu znárodnením ich majetku. Éra olejkárov a šafraníkov sa teda náhle skončila presne pred sto rokmi. Aj preto tohtoročná cyklojazda povedie do Kláštora pod Znievom, Mekky turčianskeho olejkárstva.

Akciu ste spojili s vyhlásením výsledkov súťaže Do práce na bicykli. Ako v nej obstáli Turčania?
Ivana Bobrovská: Martinčania aj tento rok obstáli na výbornú. V kampani Do práce na bicykli 2017, ktorá počas mája prebiehala v martinských uliciach, zamestnanci miestnych firiem a organizácií najazdili na dvoch kolesách úctyhodných 91 838,56 kilometrov. Mestu aj planéte ušetrili 23 571,64 kilogramov nevyprodukovaného CO2. V rámci Slovenska sa tak v súťaži spomedzi rekordných 74 samospráv umiestnili na krásnej druhej priečke. Do práce na bicykli jazdilo tento rok v Martine až 623 súťažiacich v 177 tímoch, čím sme potvrdili každoročný trend stúpajúceho sa počtu súťažiacich v rámci kampane. Minulý rok sa súťaže zúčastnilo 464 súťažiacich v 134 tímov a pre porovnanie, v roku 2015 to bolo 249 jednotlivcov v 75 tímoch. Najlepšie tímy aj jednotlivci budú ocenení na slávnostnom vyhodnotení kampane pri štarte podujatia o 9.30 na Divadelnom námestí.

Nedá mi však nespomenúť spomedzi zamestnávateľov najaktívnejšiu Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine, ktorej zamestnanci zostavili oproti minuloročným 25 až 49 tímov MEDICKÝCH VČIEL a s počtom prihlásených súťažiacich 150 si zabezpečili v celoslovenskom meradle druhé miesto za Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Takí nadšenci, ako je pani Matuščinová, koordinátorka kampane na Jesseniovej fakulte, je pre nás všetkých príkladom a zdrojom energie.

Kedy to všetko vypukne?
Dušan Kubička: Registráciu účastníkov spúšťame o 9:00 hod. Vyrazíme o hodinu neskôr. Po ceste sa niekoľkokrát zastavíme, aby nám Braňo Zacharides, náš dvorný historik, povedal nejaké zaujímavé olejkárske fakty o obciach, ktorými budeme prechádzať. Samozrejme najviac sa o tejto téme dozvieme v Kláštore pod Znievom, kde nám obec umožnila návštevu tamojšej pamätnej izby a bude tiež možnosť navštíviť samotný kláštor, kde sa to všetko kedysi začalo. Teším sa, že sa k nám pridajú aj novodobé turčianske olejkárky. Budeme tak môcť ochutnať aj nejaké nápoje z turčianskych bylín.

Ivana Bobrovská: Späť do Martina vyrazíme o 15:30 hod. Je skvelé, že vďaka cyklobusom, ktorých prevádzku od júna spustila v Turci SAD Žilina s podporou Žilinského samosprávneho kraja, sa budú účastníci cyklojazdy môcť rozhodnúť, či si aj cestu späť odšliapu na vlastných bicykloch, alebo využijú túto alternatívnu formu dopravy.

Ďakujeme za rozhovor.

Blíži sa 19. Martinský bicyklový deň po stopách olejkárov a šafraníkov

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre