Mladému Martinčanovi učaroval exotický Vietnam

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Je bežné, že mladí ľudia dnes vyrážajú za prácou do susedných Čiech či kúsok ďalej – do Anglicka. Odvážny Martinčan si však trúfol rovno na Vietnam. Krajinu, ktorú necharakterizujú len preplnené cesty, ryža či rezance, no najmä bohatá história a nádherná príroda. O tom, že Vietnam ani zďaleka nie je len zem všadeprítomných predajcov lacného oblečenia, nám porozprával Martin Dibdiak, ktorý tu žije a pracuje.

Dopočul som sa od kamaráta, že vo Vietname je možné učiť angličtinu a celkom slušne vyžiť. Skúsil som to a môžem potvrdiť – je to tak“, začína svoje rozprávanie Martinčan. „Vietnam sa mi zapáčil. Ľudia sú priateľskí a často chcú aj zarobiť, ale v prvom rade pomôcť. Tu nie je priestor na hry, pretvárku či drahé oblečenie. Úsmev, asertivita a zopár slov z vietnamčiny dokážu spraviť aj o 75% lepší obchod než predtým. Potom sa len sám seba človek v duchu pýta, koľko to mohlo stáť naozaj“, opisuje Martin bežný život vo Vietname. Ľudia v tejto krajine sú vraj mimoriadne zvedaví. „Ak uvidíte zrazu niekoho sa hlasno hádať, za päť minút sa okolo dotyčných ľudí nazbiera skupina pozorovateľov, ktorí čakajú, ako sa situácia vyvinie. Telenovela v priamom prenose.

Martin a Renáta Korbeľová reprezentujú Slovensko na medzinárodnej akcií pod záštitou Slovenského Veľvyslanectva v Hanoji
Martin a Renáta Korbeľová reprezentujeme Slovensko na medzinárodnej akcií pod záštitou Slovenského Veľvyslanectva v Hanoji

Vietnam však nie je len o nápomocných a zvedavých ľuďoch. Vietnam je aj o ukážkovej pracovitosti a snahe prežiť. „Chudobu – bezdomovcov a žobrákov – tu skoro vôbec nevidieť. Každý druhý človek tu robí nejaký biznis, má svoj obchodík alebo niečo vyrába a predáva potom cez internet.“ A čomu sa Martin, okrem spoznávania nových životov, osobností a chápaní, venuje v ďalekom svete teraz? „Momentálne učím malých študentov v dvoch centrách. Ono to nie je tak celkom učenie, ako skôr konfrontácia s cudzincom už v útlom veku, dostávanie angličtiny do ucha z iných než vietnamských úst a prínos sviežosti a motivácie do ďalšieho učenia.“ Často totiž premýšľa nad tým, čo svojim študentom prinesie do života on osobne – ako zmení ich pohľad na svet. „Snažím sa neprinášať svoje problémy na hodinu, venovať sa len študentom a osnove a spraviť im z každej hodiny úsmevný a poučný zážitok.

Námestie v Saigone
Námestie v Saigone

O tom, že naučiť človeka niečo nové a vysvetliť mu to skutočne tak, aby všetko správne pochopil, nie je vôbec ľahká vec, vie Martin svoje. „Toto hlavne človek zistí pri učení malých trojročných detí, ktoré sotva ovládajú vlastnú reč a ja ich mám učiť po anglicky. Reč tela je alfa-omega. Nie je to pre každého, ale po určitej dobe je to zábavné a ide to samo.“ Nezabúda však ani na seba a svoj voľný čas vo Vietname trávi zmysluplne. Rád si dopraje výlety po okolí na motorke a stretáva sa s ľuďmi. „Z peňazí za učenie sa dá vyžiť a aj čosi nasporiť.“ A aké sú plány tohto mladého Martinčana do budúcnosti? „Po určitej dobe začnú človeku chýbať niektoré veci, čo mal predtým na Slovensku. Rodina, kamaráti, európske potraviny a jedlo, lacné veci, ktoré sú vo Vietname drahé, príroda a v neposlednom rade slovenčina (hoci tá mi chýba asi najmenej)“, dodáva s úsmevom. „Myslím, že sa po nejakom čase na Slovensko vrátim na dlhší čas, pretože máme úžasnú krajinu, ktorú si človek svojím spôsobom neváži, dokým nežije za hranicami.

So študentami strednej školy v Saigone
So študentami strednej školy v Saigone

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre