Martin získal kľúč od pocitov ľudí – pocitovú mapu prináša OZ Kľúč od Martina

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Vďaka OZ Kľúč od Martina bude mesto vedieť, ktoré ulice ľudia milujú, ale aj kde sa necítia dobre.

Býva to tak predovšetkým pri rozhodovaní o veľkých investíciách. V Martine tak bolo nedávno, keď sa oslobodilo spod nútenej správy a mohlo investovať. Nastala diskusia o tom, ktorý projekt má väčšiu a ktorý menšiu prioritu. Aj práve pri podobných investíciách výborne poslúži špeciálny projekt, ktorý do Martina prinieslo občianske združenie Kľúč od Martina. Ide o pocitové mapy, vďaka ktorým bude mať mesto prehľad o tom, v ktorých zónach sa ľudia cítia lepšie a v ktorých horšie. Navyše zodpovedajú na 8 otázok, ktoré budú pri rozhodovaní sa dôležité aj pre mesto.

„Som nesmierne rád, že OZ Kľúč od Martina priniesol Pocitové mapy do Martina. Verím, že sa zapojí množstvo Martinčanov a pomôže nám vytvoriť predstavu o tom, ako a kde sa tu ľudia cítia najlepšie. A kde, naopak, zle,“ povedal Marcel Maťovčík, iniciátor vzniku OZ Kľúč od Martina. Ako ďalej dodáva, projekt vo viacerých mestách priniesol svoje ovocie. „Veľmi intenzívne som sledoval informácie o realizovaní pocitových máp v Žiline či v Košiciach. Zoskupenie pocitov ľudí na jednu prehľadnú mapu teraz môže pomôcť nielen mestám, ale aj aktivistom, dobrovoľníkom, aby sa tak mohli zveľaďovať rôzne miesta v mestách,“ povedal s tým, že aj OZ Kľúč od Martina chce následne s dátami pracovať a pomáhať robiť dotknuté ulice lepšími. „Kľúč od Martina chce spájať dobrovoľníkov spolu s podnikateľmi. Dobrovoľníci majú čas a energiu, ale často im chýbajú peniaze. A podnikatelia to majú zväčša opačne. Takéto spojenie sme už vyskúšali napríklad na sídlisku Jahodníky, kde sme zrealizovali skrášlenie okolia jedného z činžiakov. Kľúč od Martina ponúka realizačnú platformu v ktorej spája mnohých za účelom zlepšenia prostredia nielen po estetickej, ale aj funkčnej stránke,“ povedal Maťovčík s tým, že takto napríklad pomohli základnej organizácii Jednoty dôchodcov Slovenska v Tomčanoch, ktorej v spolupráci s firmou a zámočníkom vytvorili vešiak na kabáty.

Ako sa Martinčanom vo svojom meste žije budú môcť vyjadriť prostredníctvom pocitovej mapy, ktorú nájdu na stránke https://www.pocitovamapa.sk/martin-2018/ „Milí Martinčania. Je tu niečo prelomové. Teraz sa veľmi efektne a z pohodlia domu či bytu môžete vyjadriť k verejným priestorom, ale aj k zeleni či doprave v meste Martin,“ povedal Marcel Maťovčík s tým, že ľudia môžu odpovedať napríklad na otázky o tom, ktoré priestory sa im páčia, alebo kde sa ťažko bicykluje či ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene.  Celé to prebehne veľmi jednoducho. Ľudia v mape označia miesta, do ktorých pridajú odpovede na štyri kategórie otázok. Týkať sa budú dopravy, bezpečnosti, zelene a atraktivity priestorov, s tým, že pri každej odpovedia na dve otázky. „A ku každej z nich máte možnosť označiť aj viac priestorov v rámci mesta. Pridať môžete stručné hodnotenie, napr. prečo sa vám to miesto nepáči,“ dodal Maťovčík, ktorý je v súčasnosti prednostom martinského okresného úradu a poslancom mesta Martin. „Pocitová mapa bude určite veľmi dôležitým podkladom pri plánovaní rekonštrukcií verejných priestorov,“ uzavrel.

ZDROJ: (tor)

Komentáre