Martin získal kľúč od pocitov ľudí – pocitovú mapu prináša OZ Kľúč od Martina

Vďaka OZ Kľúč od Martina bude mesto vedieť, ktoré ulice ľudia milujú, ale aj kde sa necítia dobre.

Býva to tak predovšetkým pri rozhodovaní o veľkých investíciách. V Martine tak bolo nedávno, keď sa oslobodilo spod nútenej správy a mohlo investovať. Nastala diskusia o tom, ktorý projekt má väčšiu a ktorý menšiu prioritu. Aj práve pri podobných investíciách výborne poslúži špeciálny projekt, ktorý do Martina prinieslo občianske združenie Kľúč od Martina. Ide o pocitové mapy, vďaka ktorým bude mať mesto prehľad o tom, v ktorých zónach sa ľudia cítia lepšie a v ktorých horšie. Navyše zodpovedajú na 8 otázok, ktoré budú pri rozhodovaní sa dôležité aj pre mesto.

„Som nesmierne rád, že OZ Kľúč od Martina priniesol Pocitové mapy do Martina. Verím, že sa zapojí množstvo Martinčanov a pomôže nám vytvoriť predstavu o tom, ako a kde sa tu ľudia cítia najlepšie. A kde, naopak, zle,“ povedal Marcel Maťovčík, iniciátor vzniku OZ Kľúč od Martina. Ako ďalej dodáva, projekt vo viacerých mestách priniesol svoje ovocie. „Veľmi intenzívne som sledoval informácie o realizovaní pocitových máp v Žiline či v Košiciach. Zoskupenie pocitov ľudí na jednu prehľadnú mapu teraz môže pomôcť nielen mestám, ale aj aktivistom, dobrovoľníkom, aby sa tak mohli zveľaďovať rôzne miesta v mestách,“ povedal s tým, že aj OZ Kľúč od Martina chce následne s dátami pracovať a pomáhať robiť dotknuté ulice lepšími. „Kľúč od Martina chce spájať dobrovoľníkov spolu s podnikateľmi. Dobrovoľníci majú čas a energiu, ale často im chýbajú peniaze. A podnikatelia to majú zväčša opačne. Takéto spojenie sme už vyskúšali napríklad na sídlisku Jahodníky, kde sme zrealizovali skrášlenie okolia jedného z činžiakov. Kľúč od Martina ponúka realizačnú platformu v ktorej spája mnohých za účelom zlepšenia prostredia nielen po estetickej, ale aj funkčnej stránke,“ povedal Maťovčík s tým, že takto napríklad pomohli základnej organizácii Jednoty dôchodcov Slovenska v Tomčanoch, ktorej v spolupráci s firmou a zámočníkom vytvorili vešiak na kabáty.

Ako sa Martinčanom vo svojom meste žije budú môcť vyjadriť prostredníctvom pocitovej mapy, ktorú nájdu na stránke https://www.pocitovamapa.sk/martin-2018/ „Milí Martinčania. Je tu niečo prelomové. Teraz sa veľmi efektne a z pohodlia domu či bytu môžete vyjadriť k verejným priestorom, ale aj k zeleni či doprave v meste Martin,“ povedal Marcel Maťovčík s tým, že ľudia môžu odpovedať napríklad na otázky o tom, ktoré priestory sa im páčia, alebo kde sa ťažko bicykluje či ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene.  Celé to prebehne veľmi jednoducho. Ľudia v mape označia miesta, do ktorých pridajú odpovede na štyri kategórie otázok. Týkať sa budú dopravy, bezpečnosti, zelene a atraktivity priestorov, s tým, že pri každej odpovedia na dve otázky. „A ku každej z nich máte možnosť označiť aj viac priestorov v rámci mesta. Pridať môžete stručné hodnotenie, napr. prečo sa vám to miesto nepáči,“ dodal Maťovčík, ktorý je v súčasnosti prednostom martinského okresného úradu a poslancom mesta Martin. „Pocitová mapa bude určite veľmi dôležitým podkladom pri plánovaní rekonštrukcií verejných priestorov,“ uzavrel.

ZDROJ: (tor)

Komentáre