Narodenie knihy „Martin – včera a dnes“ si Martinčania všimli

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Knihu „Martin – včera a dnes“ privítala v piatok 22. septembra plná reštauračná miestnosť Penziónu Ľadoveň. Martinčania tak dali na jej slávnostnom uvedení do života najavo, že o dejiny svojho mesta majú skutočný záujem.

Ako nám prezradili autori knihy Igor Dobrovolný, Milan Brandejský a Martin Kleskeň, jej koncept je postavený na porovnávaní fotografií jednotlivých budov v centre mesta zo 60. rokov minulého storočia s ich súčasným vzhľadom. „To mnohým z nás dáva možnosť vrátiť sa do čias detstva či mladosti,“ dodal Igor Dobrovolný.

Dvojitá úloha pripadla na podujatí aj Braňovi Zacharidesovi, ktorý nielen toto podujatie moderoval, ale spolu s formáciou noriss & KAPELA prispel aj k hudobnému obohateniu podujatia. „Mali sme záujem uviesť knihu do života spôsobom, akým sme pred rokom uvádzali do života knihu o Košicko – bohumínskej železnici a železničných Vrútkach. To znamená formou rozhovorov pretkaných hudobnými vstupmi,“ vysvetľuje B. Zacharides. Práve za spomínanú publikáciu, ktorej názov znie „Vrútky – 145 rokov s okrídleným kolesom“ si v ten istý deň dopoludnia trojica Dobrovolný, Kleskeň, Zacharides prevzala od primátora Mesta Vrútky Miroslava Mazúra pamätné listy.

Úloha uviesť knihu do života bola autormi zverená etnografke PhDr. Hane Zelinovej. Urobila to najlepším spôsobom, akým mohla, a to posypaním knihy rozstrihaným celuloidovým filmom, na aký sa v 60. rokoch fotilo. Voľba na H. Zelinovú padla aj z dôvodu jej minulej spolupráce s dnes už zosnulým architektom a veľkým bojovníkom za mesto Martin, Igorom Thurzom, ktorému je táto kniha venovaná. Spomienky na ich spoločne strávené výskumnícke časy boli pre všetkých hostí príjemným spestrením podujatia.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Richard Kontoš

Komentáre