Diela, ktoré majster Martin Benka venoval Martinu a Turcu

Martin sa môže pýšiť veľmi vzácnym kultúrnym svätostánkom, ktorý patrí medzi jeho pýchy. Vo vile, v ktorej býval a pracoval národný umelec Martin Benka, sa nachádza múzeum venované jeho životu a dielu, kde môžete obdivovať množstvo originálnych malieb visiacich na stenách. Martin Benka vo svojich dielach zobrazoval pracovitý ľud v harmónii s prírodou. Inšpiráciu čerpal hlavne na strednom Slovensku, najmä na Orave, Liptove, ale aj v Turci. Obdivovať tak môžeme maľby a majstrovské diela z rôznych regiónov a výnimkou nebol ani náš región Turiec a mesto Martin, ktoré mal majster Benka tak rád.

Ale ako je vôbec možné, že nakoniec skončil v našom meste, keď sa narodil na Záhorí v obci Kostolište a pôsobil v hlavnom meste Československa, v Prahe? Stalo sa tak po vzniku Slovenského štátu v roku 1939, kedy cítil, že v Prahe už naďalej nie je vítaný a musel sa tak vrátiť na svoje rodné Slovensko. Od Martinčanov dostal ponuku, ktorá sa neodmieta – vlastný ateliér, v ktorom by mohol tvoriť ďalšie a ďalšie umelecké diela. Okrem toho mal veľmi rád prírodu, v ktorej čerpal inšpiráciu. A Turčianska záhradka mu ako inšpirácia v mnohom poslúžila. V tomto článku vám predstavujeme niekoľko diel majstra Benku súvisiacich s mestom Martin a regiónom Turiec.

Martin Benka sa po príchode do nášho mesta na jeho adresu takto pekne vyjadril: „Mesto sa mi páčilo tým, že ho jeho dávni zakladatelia uložili do kotliny medzi fialkasté kopce hôr. V počasí okolo Martina je čosi z jarného chladu, z jarných hmiel a prehánok. Čistý vzduch mi dodáva sviežosť, ľahko sa v ňom dýcha.“

1. Sgrafitá na budove Uni Credit Banky

Jedno z jeho diel venovaných Martinu môžeme obdivovať bez toho, aby sme navštívili akékoľvek múzeum, či galériu. Len tak, počas prechádzky po pešej zóne. Nachádza sa na fasáde dnešnej UniCredit banky. Ide o pôsobivé sgrafitá, ktoré pútajú pozornosť obyvateľov mesta už od roku 1942. Pôvodne budova slúžila ako Roľnícka vzájomná pokladnica, ktorá mala za cieľ podporovať poľnohospodárske podnikanie a vznikla na základe iniciatívy Agrárnej strany. Sgrafitá nesú názov Strieborná niť (ženská postava) a Zlatý klas (mužská postava). Budovu projektoval bratislavský architekt Ján Vrana.

Na fasáde Uni Credit banky môžeme aj dnes obdivovať diela Strieborná niť a Zlatý klas
Na fasáde Uni Credit banky môžeme aj dnes obdivovať diela Strieborná niť a Zlatý klas
Martin Benka v klobúku dohliada na realizáciu jeho diela na budove Roľníckej vzájomnej pokladnice
Martin Benka v klobúku dohliada na realizáciu jeho diela na budove Roľníckej vzájomnej pokladnice
Štúdia dvoch alegorických figúr ku sgrafitu a situačný nákres sgrafitovej výzdoby budovy RVP v Martine
Štúdia dvoch alegorických figúr ku sgrafitu a situačný nákres sgrafitovej výzdoby budovy RVP v Martine

2. Rozmerná opona pre Armádne divadlo
Ďalším zaujímavým dielom bola opona, ktorú Martin Benka vytvoril pre Armádne divadlo v Martine, dnešné Slovenské komorné divadlo. Tomuto účelu však nakoniec vôbec neposlúžila a nikdy nebola používaná, čo je naozaj obrovská škoda. Našli ju pred pár rokmi po mnohých rokoch v depozitári vo Zvolene úplnou náhodou. Keď sa pýtali pracovníkov depozitára, o čo ide, odpoveď bola, že ide o „nejakú oponu“. Keď ju však rozbalili, neverili vlastným očiam, lebo naozaj nešlo len o hocijakú oponu. Podarilo sa im nájsť mimoriadne vzácne stratené dielo Martina Benku, ktoré vytvoril pre martinské divadlo v roku 1958.

Rozmerná opona mala pôvodne visieť v budove Armádneho divadla v Martine
Rozmerná opona mala pôvodne visieť v budove Armádneho divadla v Martine

3. Obrazy Martina a Turca
Na svojom plátne zvečnil aj naše mesto Martin. Táto maľba s názvom „Starý Martin“ je z nášho historického centra s pohľadom na neskoršie postavenú spomínanú Roľnícku vzájomnú pokladnicu. Benka obraz namaľoval okolo roku 1920 Všimnite si, aká architektonicky zaujímavá budova tu stála predtým. Ak by ste chceli toto dielo vidieť na vlastné oči, nepodarí sa Vám to v Martine. Musíte zájsť do Oravskej galérie v Dolnom Kubíne.

Obrazy Martina a Turca

Ďalšia maľba nášho mesta s jednoduchým názvom „Martin“ je pohľad z diaľky na mesto Martin a jeho okolitú prírodu. Toto dielo takisto nemáme možnosť vzhliadnuť v našom meste. Nachádza sa totižto v Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Obraz vznikol v roku 1941.

Ďalšia maľba nášho mesta s jednoduchým názvom „Martin“

Veľmi pekný obraz z prostredia Turca namaľoval Martin Benka v roku 1947. Obraz sa volá „V Jeseni – Turiec“ a je v súkromnom vlastníctve. Tento obraz s rozmerom 43,5 x 31,5 cm sa predal na aukcii za neuveriteľných 120.000 EUR.

Martin Benka „V Jeseni – Turiec“

4. „Matka božská – ustavičnej pomoci“ mala byť v kostole sv. Martina
Martin Benka dostal počas obdobia Slovenského štátu (1939-1945) zákazku na vytvorenie oltárneho obrazu pre kostol sv. Martina v Martine. Nakoniec z realizácie zákazky v dôsledku zmeny témy zišlo, čo je veľká škoda. V tomto kostole by sme dnes mali veľkú vzácnosť. Zachovala sa len štúdia tohto oltárneho obrazu s názvom „Matka božská – ustavičnej pomoci“, ktorá je dnes v súkromnej zbierke. Obraz s rozmerom 43,5 x 31,5 cm sa predal na aukcii za 45.000 EUR.

Matka božská - ustavičnej pomoci

Martinovi Benkovu postavili v Martine vilu, kde mohol pokojne tvoriť. V roku 1959 ju dokončili a Benka plánoval nový dom využiť ako svoje múzeum a galériu, obrazy i majetok daroval v testamente štátu. Dnes si tam môžeme okrem jeho výtvarných dielo pozrieť pôvodné zariadenie jeho študovne, ateliér i spálňu s vyrezávaným nábytkom a starodávnymi komodami.

Pripomeňme ešte zaujímavosť z jeho života. Veľmi rád mal hudbu, dokonca veľmi slušne hral na husle a cimbal. A preto v nedeľu poobede k nemu chodievala stála partia na muzicírovanie. Hrali spolu na husliach, klavíri a na cimbale. Navštevovali ho tu jeho dobrí priatelia spisovateľ Milo Urban, sochár Fraňo Štefunko či herečka martinského divadla Naďa Hejná. V meste, kde sa dobre cítil, ho aj v roku 1971 pochovali na Národnom cintoríne.

Ak sa vám obrazy Martina Benku páčia, neváhajte navštíviť jeho múzeum na Kuzmányho ulici v Martine. Nezostáva vám veľa času, keďže čochvíľa sa začne jeho komplexná rekonštrukcia.

ZDROJ: Marko Salini

Komentáre