Marián Murín: Chcem byť silný spojenec pre Turiec

Správy z regiónu, TOP_1, Všetky správy

Nešťastný tankodrom, padajúce skaly pod Strečnom, chýbajúce diaľnice, ale aj stav krajských ciest, výrub stromov či zlé autobusové a vlakové spojenia. To je výsledok debát nezávislého kandidáta na predsedu Žilinského samosprávneho kraja Mariána Murína v debate s občanmi či osobnosťami z Turca.

Ľudia z Turca roky rokúce počúvali riešenia v prípade rekonštrukcie jednej z posledných paneliek na Slovensku z Martina do Turčianskych Teplíc. A keď už sa konečne začalo, občania sú plní pochybností. „Sú rozhorčení. Bol som sa tam pozrieť, viackrát som touto cestou prechádzal. Oprava cesty nebola dobre nachystaná. Sám som zvedavý dokedy to stihnú spraviť, ale tak skoro to asi nebude. Aj preto budú trpieť ľudia z okolitých obcí, cez ktoré je presmerovaná doprava,“ prezradil nezávislý kandidát na predsedu Žilinského samosprávneho kraja Marián Murín. Sám vie, čo je to prosiť o rekonštrukciu ciest. V kraji bol tvorcom nápisov na cesty 2. a 3. triedy, ktoré spadajú pod Žilinský samosprávny kraj. „A čuduj sa svete, hneď sa začalo robiť. Teda nie hneď, až pred voľbami,“ uviedol starosta hornooravskej obce Mútne.

Marián Murín: Chcem byť silný spojenec pre Turiec

Murína trápi, že diaľnica cez Žilinský kraj má len zopár kilometrov. „Končí na začiatku kraja a pokračuje takmer na jeho konci. Turcu chýba najmä úsek diaľnice Turany – Hubová, ktorý je v nedohľadne a tiež konečne dokončenie výstavby tunela Višňové,“ upriamil pozornosť smerom na štát Murín. „Som zásadne proti uvoľneniu dlhovej brzdy, aby sme zadlžovali ďalšie generácie. Peňazí je dosť, len ich treba správne investovať a nepredražovať cesty. Napríklad peniaze, ktoré mali ísť do vedy a výskumu, z čoho bola veľká kauza, mohli ísť radšej do výstavby diaľnic a rýchlostných ciest. Za to sme mohli mať vybudovanú diaľnicu D3 na Kysuciach, či D1 zo Žiliny cez Turiec a Liptov,“ vyhlásil Murín. Cestu vodičom komplikujú aj padajúce skaly pod Strečnom. „Aj v prípade funkčnej diaľnice treba mať plnohodnotnú náhradu. Úsek pod Strečnom treba riešiť. Dnes tam sa nezmyselne  míňajú milióny eur na prieskumy a analýzy. Keby sme tam postavili 200 metrov nadkrytého tunelu, tzv. galériu, stačilo by nám na to 700 tisíc eur. Tento model používajú napríklad v Alpách a inde v zahraničí už niekoľko desaťročí a pre tento úsek to je jediné možné riešenie,“ ukázal na riešenie Murín. „Nerozumiem, prečo by sa mala absolútne uzatvárať doprava na tomto úseku. Stačilo by ju opravovať po častiach, na ktorých by sa mohol použiť polovičný profil cesty s riadenými semafórmi tak, ako to bežne vidíme v zahraničí a nemuseli by sme presmerovávať dopravu cez obce, v ktorých to samozrejme nielen poškodí cesty, ale je to aj veľmi nebezpečné pre chodcov, cyklistov a naše deti, ktoré každodenne musia byť takto ohrozované nezmyselným presmerovaním dopravy,“ doplnil.

Stále nejasný je v Turci osud križovatky v Košťanoch nad Turcom. „Ráno i poobede tam podľa slov domácich kolabuje doprava. Ak sa opraví tankodrom, situácia na tejto križovatke už bude neúnosná. Treba to teda čím skôr riešiť a vybudovať tam veľký kruhový objazd,“ doplnil Murín. Za dôležité považuje aj upravenie grafikonu autobusov a vlakov. „Spoje musia na seba nadväzovať, ľudia nemôžu pol hodinu a viac čakať na prípoje. Treba si sadnúť a upraviť to podľa potrieb obyvateľov,“ vysvetlil nezávislý kandidát na predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

V mnohých obciach Turca chýba dostupná zdravotná starostlivosť. „Je nedostatok obvodných lekárov. Budem sa zasadzovať v spolupráci so starostami o to, aby do týchto obcí prišli lekári a ľudia nemuseli cestovať desiatky kilometrov za vyšetrením,“ povedal Murín.

Turiec ponúka mnoho zaujímavostí, krásnu prírodu a kultúrne pamiatky. „Spolupráca VÚC, ale aj mesta Martin s regionálnymi podnikateľmi je na veľmi nízkej úrovni. Región tým stráca následnú spätnú väzbu, ktorou vie súkromný sektor napríklad podporiť športové a kultúrne akcie,“ doplnil Murína kandidát na poslanca za okres Martin Pavol Zemko.

ZDROJ: PR článok

Objednávateľ: Marián Murín, Mútne. Dodávateľ: BSK – Logistics, s.r.o., Osadská 679/15, 028 01 Trstená, IČO: 5030

 

Komentáre