Milovníci lega by nemali obísť výstavu Magický svet kociek v Martine

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

V Slovenskom národnom múzeu v Martine, Múzeu Andreja Kmeťa, bola sprístupnená výstava s názvom Magický svet kociek. Prezrieť si ju môžete až do 29. apríla 2018.

Výstava prezentuje najvyužívanejšiu a najpopulárnejšiu detskú stavebnicu – Lego, ktorej história siaha do 30. rokov 20. storočia. V tom čase sa na trhu objavili prvé rôznofarebné kocky, ktoré sa dali ľubovoľne skladať do rôznych tvarov a vytvárať autá, budovy, hrady alebo vesmírne lode. Nechýbali ani tematické stavebnice zobrazujúce policajtov, stavbárov a množstvo iných zamestnaní. Členovia fanklubu TatraLug, v spolupráci s ktorými podujatie vzniklo, na výstave prezentujú rôznorodosť tejto stavebnice. Ako jediní v Európe vystavujú prvé pôvodné drevené hračky, ktoré firma Lego vyrábala vo svojich začiatkoch.

Milovníci lega by nemali obísť výstavu Magický svet kociek v Martine

Ako pre portál Turčania.sk uviedol Andrej Bendík z Múzea Andreja Kmeťa, „samostatne sú vystavené prvé figúrky, ako aj plastové stavebnice z polovice 20. storočia. Výstavným miestnostiam dominujú veľkorozmerné mestá zo stavebníc, ale aj veľké modely Trenčianskeho hradu (postavený z cca 85 000 kociek), diorámy s historickou tatranskou električkou, polárna krajina a pirátsky ostrov so štyrmi pirátskymi loďami.“ Fakt, že návštevník sa tu rozhodne nebude nudiť, dokazuje aj umiestnenie infopanelov z histórie stavebnice Lego alebo hrací kútik a súťaže, samozrejme práve o tieto stavebnice. Na svoje si tu prídu fanúšikovia Star Wars, histórie NASA, Disney rozprávok či stavieb, akými sú Socha slobody a Eiffelova veža. Nebude chýbať ani poschodový autobus Leyland, Volkswagen Chrobák či lode zo série Model Team.

Pre milovníkov Lego Technic, čiže staviteľov mechanicky funkčných modelov s diaľkovým ovládaním, sú pripravené modely Porsche 911 RS3, závodné auto z le Mans, Batmanove automobily, rôzne traktory a ťahače“, prezrádza Andrej Bendík. „Železničnú dopravu predstavujú funkčné modely vlakov, no nechýbajú ani exponáty zobrazujúce slovenské pamiatky. Reč je o vodnom mlyne, budove Múzea Andreja Kmeťa, Katovom dome z Trenčína, budove Tatranskej galérie v Poprade či objektoch ľudovej architektúry zo skanzenu vo Vychylovke.“ Výstava Magický svet kociek je prístupná v priestoroch Múzea Andreja Kmeťa v Martine do 29. apríla 2018. Otváracie hodiny múzea sú utorok až piatok od 9:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00; sobota až nedeľa od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00. Všetci ste srdečne vítaní.

ZDROJ: Ivana Tatárová, foto: Andrej Bendík

Komentáre