Kvalitné a moderné sociálne služby v Turci

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Žilinský župan Juraj Blanár včera (23.8.) navštívil Turčianske Teplice a jedno z najväčších krajských centier sociálnych služieb. Žilinský samosprávny kraj modernizuje jeho priestory a po minuloročnom zateplení a výmene okien investoval aj do rekonštrukcie kotolne s cieľom zníženia energetickej náročnosti.

„Centrum sociálnych služieb Horný Turiec postupne obnovujeme a odbúravame modernizačný dlh, ktorý sme od štátu zdedili spolu s ostatnými domovmi sociálnych služieb. V Turčianskych Tepliciach sa nám podarilo zrealizovať ďalšiu veľkú investíciu. Kompletne sme vymenili vykurovacie telesá, pričom sme vsadili na ekologické riešenie a vytvorili sme tu tiež kombináciu 48 solárnych panelov,“ informoval predseda ŽSK. Podľa jeho slov je nová technológia úsporná a optimalizuje celé kúrenie. Riaditeľka CSS Horný Turiec Eva Hufková doplnila, že už dnes vďaka tomu zariadenie šetrí na energiách finančné prostriedky v tisíckach eur. „Na plyne by sme mali ročne ušetriť 38 až 45-tisíc kubíkov, na elektrickej energii šetríme mesačne päťtisíc eur a na vode viac ako tisíc eur,“ zdôraznila.

Župa investovala do obnovy vykurovania 404-tisíc eur. Zároveň vyčlenila financie na nákup nových zariadení do práčovne za takmer 34-tisíc eur. „V domove žije viac ako 350 klientov, ktorí denno-denne potrebujú opateru, preto bolo dôležité investovať aj do ďalšieho vybavenia, ako sú sušičky, práčky, nové mangle a iné. Zvyšujeme tak komfort nielen našich klientov, ale aj pracovníkov,“ doplnil J. Blanár s tým, že v CSS kraj plánuje v rekonštrukciách pokračovať. Pripravená je druhá etapa modernizácie vykurovacieho systému a spojovacích prístreškov medzi jednotlivými blokmi budov či výmena vzduchotechniky.

Novinkou v centre sociálnych služieb bude i denný stacionár, ktorý poskytne ambulantnú starostlivosť počas dňa pre desiatich klientov. „Čakáme už len na registráciu a denný stacionár otvoríme. Fungovať bude od siedmej do piatej poobede. Pre klientov zabezpečíme stravovanie, všetky ostatné služby, ktoré poskytujeme v tomto centre, a taktiež pracovné i záujmové terapie či možnosť chodiť na výlety alebo poznávacie zájazdy,“ priblížila E. Hufková.

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec zmenilo názov od 1. júla 2017. Poskytuje viacero sociálnych služieb, ako zariadenie pre seniorov, domov sociálnych služieb, špecializované zariadenie a plánovaný denný stacionár.

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Komentáre