Kulturistu Slavomíra Haca šport formuje najmä ako človeka

Šport, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Ako sa dennodenne presviedčame, náš región je naozaj bohatý na ľudí, ktorí majú svoje poličky plné víťazných pohárov, medailí a iných ocenení. Bez ohľadu na to, či vynikajú talentom, nápadmi alebo vytrvalosťou, sú pre nás mimoriadne zaujímaví a inšpiratívni. A chceme, aby ste o nich vedeli aj vy.

Slavomír Haco je Martinčan, ktorý má za sebou nejeden pozoruhodný úspech, či už na európskej alebo svetovej úrovni. Porovnávať svaly – na to si veľmi netrúfame, a tak sme sa s ním aspoň porozprávali.  O jeho začiatkoch, motiváciách, skúsenostiach a úspechoch. „Kulturistika ma doslova nadchla a je to pre mňa nielen o súťažení, ale aj o sebazdokonaľovaní, poznávaní vlastných limitov,“ začína svoje rozprávanie.  „Je to pre mňa spôsob, akým chcem žiť a keď už nebude možné venovať sa kulturistike vrcholovo, určite budem cvičiť aj naďalej, aby som si uchoval zdravý životný štýl a samozrejme aj celkový fyzický a psychický stav.

Kulturistu Slavomíra Haca šport formuje najmä ako človeka
Majstrovstvá Európy 2015 v Nemecku – 1. miesto

Svoju prvú súťaž absolvoval Slavomír pred dvadsiatimi rokmi. Po nej však prišli zdravotné problémy s kolenom, a tak nastala niekoľkoročná pauza. Ku kulturistike sa potom vrátil v roku 2015. A bol to teda návrat skutočne vo veľkom štýle. Stal sa totiž majstrom Slovenska v naturálnej kulturistike, v kategórii do 180 cm a následne aj majstrom Európy v kategórii do 75 kg. O tom, že Slavomír bol v tomto roku naozaj „vo švungu“, svedčí aj ďalší úspech na Majstrovstvách sveta, kde sa postavil na stupienok víťazov ako tretí. Jeho kulturistické úspechy z roku 2015 by sa dali vymenovávať ešte veľmi dlho, no každý jeden mu priniesol vzácne skúsenosti a obrovskú motiváciu.

Kulturistu Slavomíra Haca šport formuje najmä ako človeka
Terchová 2017

Kulturistika mi však dala oveľa viac ako sú tituly a ocenenia. Človek si vie všetko dopredu naplánovať, lepšie organizovať svoj denný program. Keď sa zdravšie stravuje, nájde si na seba čas a zašportuje si, určite je život o trošku krajší a hlavne kvalitnejší po fyzickej aj psychickej stránke. Cvičením sa zbavíte stresových situácií, ktoré určite prežívate v práci alebo doma,“ prezrádza Martinčan, ktorý si súťažné pódiá doslova užíva. „Plnia sa mi moje sny a teší ma, že ľudia moju prácu oceňujú. Prajem každému, aby si prežil v živote úspech v akejkoľvek forme. To je podľa mňa veľmi dôležité.

Kulturistu Slavomíra Haca šport formuje najmä ako človeka
Slavomír Haco s rodinou

Fakt, že s vekom a skúsenosťami prichádza aj akýsi zdravší prístup človeka k tomu, čo robí, dokazuje aj Slavomír. Jeho prvotnou motiváciou zdvihnúť činku boli veľké svaly a páčiť sa dievčatám. „Dnes je to pre mňa oveľa viac. Kulturistika ma naučila disciplíne a rešpektu. Viem sa v živote lepšie orientovať. Som určite silnejším človekom, a to nielen po fyzickej stránke.“  Priamo úmerne s počtom úspechov rástla aj jeho pokora a vďačnosť, predovšetkým voči otcovi, manželke či trénerom. Momentálne si však užíva mimosúťažné obdobie, sústreďuje sa na svojich najbližších a rodinnú firmu. „Jedno je však isté. Keby som sa rozhodol vrátiť na súťažné pódiá, určite budem pripravený tak, aby som bol lepší než doteraz.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: archív Slavomíra Haca

Komentáre