Ktorí turčianski umelci si dávajú novoročné predsavzatia?

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Novoročné predsavzatia, plány či ciele… Akokoľvek si to nazveme, ide o fenomén, o ktorý sa z princípu ani nepokúšame alebo, naopak, ho dodržiavame rok čo rok a s nekompromisnou precíznosťou aj plníme.

Či už patríte k jedným alebo druhým, nás zaujímalo, ako sú na tom s novoročnými predsavzatiami naše umelecké duše Turca. Položili sme im otázku, za čo by sa takto o rok radi pochválili. Niektoré z odpovedí sú rozhodne viac, než inšpiratívne a to pre každého z nás. Poďme sa teda spolu pozrieť na predsavzatia a plány na rok 2019, o ktoré sa s nami podelili ľudia z umeleckej brandže!

Miroslav Bartoš, básnik, výtvarník, esejista a publicista:

Predsavzatia, myslím si to z pohľadu môjho veku, by mali byť motiváciou na zmenu činnosti, ktorá človeka neuspokojuje alebo aj na zlepšenie svojich vlastností, vzťahov, výkonu v oblasti, kde pôsobí, vymanenie sa zo zlozvykov – to všetko pre zdravší, plnší osobný život. Predsavzatia si už nedávam, uspokojím sa so želaním vytrvať v tom, čo žijem a v tom, čo dlhé roky robím. Chcem sa tešiť zo života a prajem si, aby sa nám životné prostredie darilo zlepšovať a nie kaziť. Bol by som rád, keby v roku 2019 pribudol dobrý obraz, dobrá báseň či poviedka, keby som zorganizoval pár dobrých výstav.

Adam Kmeť, tanečník, choreograf a speaker:

Novoročné predsavzatia si nezvyknem dávať, pretože rok je dostatočne dlhý na to, aby som mohol veci, ktoré sa mi “nepáčia“, korigovať podľa aktuálnej potreby. Skôr to beriem tak, že mám pár voľných dní na konci roka, tak sa naskytuje príležitosť zamyslieť sa a trošku vyhodnotiť, čo bolo v starom roku a čo by mohlo byť v novom roku iné a lepšie. Keďže ľudia okolo si predsavzatia dávajú a hovoria o tom, trošku ma to, samozrejme, inšpiruje aspoň na to pomyslieť – čo by som si predsavzal. Určite by to boli veci, na ktorých pracujem aj počas roka. Napríklad chodiť všade načas, lepšie sa stravovať, byť prospešnejší pre svoje okolie, lepšie si veci plánovať, dobre využiť voľný čas,… Bolo by čo zlepšovať. Všetko dobré v novom roku prajem, nech sa čitateľom predsavzatia naplnia.

Miroslav Lechan, výtvarník a básnik:

Želal by som si všetky chvíle v tomto roku prežiť intenzívnejšie a s väčšou vďačnosťou, ale k novoročným predsavzatiam nemám vzťah a nedávam si ich. Niežeby som sa vyhýbal výzvam, ale naozaj si nemyslím, že práve od 1. januára je na to ten správny čas. Zbavovať sa zlozvykov či nerestí alebo, naopak, cvičiť sa v cnostiach, na to je vždy dobrý dôvod kedykoľvek. Napríklad aj dnes o pol piatej na rohu.

Matej Richtarčík, hudobník:

O novoročné predsavzatia som sa nikdy nepokúšal. Zrejme by som nebol veľmi úspešný v ich realizácii, pretože v hudobnej brandži človek nikdy nevie… Podľa všetkého budem mať v roku 2019 veľa „práce“, takže takto o rok by som mal mať za sebou napríklad turné a prípravu nového albumu kapely Darkness Positive, nahrávanie a vydanie albumu jazzového projektu Ľubo Šamo Project a turné po univerzitách východného pobrežia USA s projektom Andy Warhol Back To The Roots.

Zuzana Rohoňová, herečka:

Predsavzatia do nového roka si nedávam. Mám len želania, ale tie si nechávam pre seba. Želám všetkým viac lásky medzi ľuďmi.

Kamila Šimonová, klaviristka a hudobná skladateľka:

Čo sa týka novoročných predsavzatí a bilancovania, mám pocit, že by sa mohlo diať aj častejšie, ako raz ročne a to vždy, keď k nemu vznikne aktuálna potreba. V mojom prípade je na to ten najpríhodnejší čas, keďže sú predo mnou nové životné i pracovné výzvy. Budem sa teda veľmi snažiť žiť vo svojom prítomnom čase najlepšie ako budem aktuálne zvládať. Viac predsavzatí a želaní vlastne nemám. V tomto jednom je tuším obsiahnutá podstata všetkého, na čo má moja osoba dosah. Prajem všetkým vašim čitateľom, aby prikladali veciam ich skutočnú hodnotu a význam.

Filip Štrba, herec:

Počul som v rádiu, že podľa ankety si ľudia na Slovensku dávajú ako novoročné predsavzatie, že schudnú. Potom, že budú mať menej stresu a že prestanú fajčiť. Som rád, že nič z toho si nemusím ako predsavzatie dávať. Skúsim však tento rok viac šetriť. A viac sa usmievať. Prajem všetkým veľa zábavy do nového roka.

Jozef Tatár, spisovateľ, literárny vedec a vysokoškolský pedagóg:

Novoročné predsavzatia nezavrhujem. No ja si ich nezvyknem dávať. To však neznamená, že nemám nejaké predstavy, tajné želania, čo by sa mohlo v roku 2019 podariť. V prvom rade je to slušnosť a otvorenosť na všetkých úrovniach života. Keďže si spolu s M. Rúfusom uvedomujem, že život je dar aj bremeno, pokúsim sa ho so cťou uniesť a ešte aj slabším a najbližším s ním pomôcť.

Ivan Válek, hudobník:

Ja si dávam skôr ciele. Predsavzatia sú pre mňa také niečo, čo keď nesplním, tak sa v podstate nič veľké nestane. Ciele ma motivujú. Tento rok 2019 mám tiež dva veľké ciele (aké – to si nechám pre seba), no potom sú to už len každodenné úlohy. Držím sa zásady: Usmievaj sa na svet a on sa bude usmievať na teba.

ZDROJ: Ivana Riljaková, foto: ilustračné

Komentáre

ARC PUB MARTIN